Przed egzaminem, odbyły się KONSULTACJE.
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
08. 04. 2025. Wydział
Aktorski

Marzenia o indeksie Szkoły Filmowej w Łodzi zaczynają się tutaj - na pierwszej próbie sił, pierwszej prezentacji własnego talentu. W weekend 5 i 6 kwietnia odbyły się Dni Otwarte Wydziału Aktorskiego.

W konsultacjach uczestniczyli pedagodzy Wydziału Aktorskiego, studenci roku I i II oraz ONI – kandydaci i kandydatki na studia aktorskie w roku akademickim 2025/2026. 
W harmonogramie, rozpisanym na 2 dni, wykładowcy Wydziału zaprezentowali kluczowe dla studiów warsztaty, takie jak: Impostacja głosu, Proza, Wiersz, Wymowa, Elementarne Zadania Aktorskie.

Kandydaci mogli też zobaczyć pokazy studentów i studentek aktorstwa z I i II roku. Po pokazach studenci chętnie rozmawiali z zainteresowanymi.

O minionych konsultacjach i nadchodzącym EGZAMINIE, rozmawiamy z Dziekanem Wydziału Aktorskiego, prof. dr. hab. Piotrem Seweryńskim.

* Dlaczego konsultacje są dla Pana takie ważne?

Dziekan WA: One są ważne nie tylko z mojego punktu widzenia, ale przede wszystkim są ważne dla kandydatów, ponieważ – to wspólny cel obu stron – konsultacje dają szansę oswojenia się z przestrzenią Wydziału, bezpośredniego kontaktu z wykładowcami i studentami, zdobycia informacji na temat tego, co dzieje się w Szkole, bezpośrednio od osób, które tutaj pracują i studiują. Są istotne również dlatego, że pozwalają zdobyć bardzo cenne informacje dotyczące specyfiki studiów aktorskich – wymagań, jakie stawia komisja egzaminacyjna, doboru materiału oraz tego, w jaki sposób myśleć o przygotowaniach i jak przeprowadzić cały proces przed i w czasie egzaminów wstępnych.

* Kandydatów jest wielu, lecz miejsc na I roku studiów aktorskich roku akademickiego 2025/2026 tylko 18. W jaki sposób przygotować kandydatów również do myśli, że nie wszyscy otrzymają indeks?

Dziekan WA: To jedna z pierwszych prób w takich okolicznościach, związanych ze studiami. To jest bardzo indywidualna sprawa, ale konsultacje też służą temu, aby – w miarę możliwości – zdjąć z kandydatów napięcie. To znaczy, aby im powiedzieć, że jeśli uwierzą w siebie, zaufają sobie, temu, jak myślą i co czują oraz spróbują za pomocą przygotowanych tekstów wyrazić siebie – to to będzie najlepsza rzecz, jaką mogą zrobić. Mam wrażenie, sądząc po reakcjach, z którymi się spotkałem, że to jest coś, co zdejmuje otoczkę pewnej niedostępności i wyższości Szkoły Filmowej w Łodzi. To jeden z celów naszych spotkań z kandydatami.

* Panie Dziekanie, dlaczego warto współcześnie zostać aktorem / aktorką?

Dziekan WA: To jest zawód i sposób na życie, który może dać radość. Jeśli jesteśmy przekonani do tego, co robimy, chcemy to robić, a jeszcze na końcu tej czasem trudnej i wymagającej wysiłku pracy jest przyjemność na scenie z przeżywania innego życia – to odpowiada na pytanie, dlaczego warto zawód aktora uprawiać.

Na I roku studiów aktorskich czeka 18 miejsc, ale wciąż są dostępne terminy konsultacji – obowiązują zapisy!

Szczegółowe informacje: www.filmschool.lodz.pl/studia/rekrutacja

red. Małgorzata Lisiecka-Muniak
foto: Mikołaj Zacharow