63. KFF: 75 lat patrzymy na świat! Popatrz z nami!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
26. 05. 2023.
Pozostałe

Szkoła Filmowa w Łodzi kończy w tym roku 75 lat. Zapraszamy na jubileuszowe wydarzenia podczas 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Absolwenci Szkoły Filmowej w Łodzi stworzyli i nieustannie tworzą polską kinematografię. Wypełniają swoimi nazwiskami napisy końcowe polskich i zagranicznych filmów, otrzymują laury, nagrody, honory festiwali i konkursów na całym świecie. Szkoła Filmowa w Łodzi to nie tylko adres przy Targowej, ale genius loci – suma przeżyć, myśli, emocji, idei, marzeń, twórczych zmagań, towarzyszących im lęków i radości, wzlotów i upadków ludzi, którzy przez lata byli i nadal są częścią Szkoły. Marzymy o tym, żeby z okazji jubileuszu tego ducha przywołać!

Świętujemy, wspominamy, oglądamy, spotykamy się i wciąż, nieustannie, nałogowo, PATRZYMY NA ŚWIAT. Popatrz z nami! Zapraszamy na urodziny Szkoły Filmowej w Łodzi w ramach 63. Edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Oto program wydarzeń:

P R O J E K C J E   E T I U D   D O K U M E N T A L N Y C H

Zapraszamy na blok etiud dokumentalnych naszej Szkoły.
Zaplanowano dwie daty projekcji:

* 29 maja, poniedziałek, godz. 20.30, Kino pod Baranami (Rynek Główny 27)
Zobacz program i kup bilet
* 2 czerwca, piątek, godz. 14.00, Kino Paradox (ul. Krupnicza 38)
Zobacz program i kup bilet

Zobaczymy filmy:
JAK CO DZIEŃ… reż. Kazimierz Karabasz, 1955, 12’ 
URZĄD reż. Krzysztof Kieślowski, 1966, 6’ 
VAKHA I MAGOMED reż. Marta Prus, 2010, 12’ 
SPACER reż. Jagoda Szelc, 2015, 16’ 
FAMILY² reż. Yifan Sun, 2019, 25’ 
WALKA Z CIENIEM reż. Nadiya Rodkina, 2022, 22’ 

W świat niezwykłych, dokumentalnych opowieści studentów Szkoły Filmowej w Łodzi,  wprowadzi Mikołaj Jazdon.

Mikołaj Jazdon
Filmoznawca, dr hab., prof. UAM, pracuje w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Autor książek "Dokumenty Kieślowskiego" i "Kino dokumentalne Kazimierza Karabasza" (Poznań 2009), oraz artykułów poświęconych filmowi dokumentalnemu. Współautor książki "Kieślowski. Od Bez końca do końca" (2021) będącej zapisem jego rozmów z Krzysztofem Piesiewiczem. Napisał opracowania do albumów z filmami DVD z serii "Polska Szkoła Dokumentu" (Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Czarna seria oraz Gryczełowska, Halladin, Kamieńska). Współautor scenariuszy do telewizyjnej serii "Sztuka dokumentu" (2008).

P R E Z E N T A C J A   P R O J E K T Ó W   F I L M Ó W  
D O K U M E N T A L N Y C H  

Prezentacja odbędzie się w środę 31 maja, o godz. 18.00, w MOS 2, Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
Wstęp na wydarzenie jest wolny 
Dołącz do wydarzenia

Z okazji 75. urodzin Szkoły Filmowej w Łodzi zapraszamy Was na niezwykłą prezentację projektów filmowych naszych studentów, które są wciąż na etapie realizacji: FAUSTYNA, reż. Natalia Dutkiewicz i KLĄTWA, reż. Jakub Jakubik. Studenci, w obecności swoich opiekunów artystycznych: Macieja Drygasa, Jacka Petryckiego, Marty Prus oraz Jacka Bławuta i Mirosława Dembińskiego, zaprezentują fragmenty materiałów filmowych i opowiedzą o koncepcji swoich filmów. Ideą tej prezentacji jest ich konfrontacja z Waszymi opiniami, emocjami i wrażliwością. Zapraszamy do wspólnej dyskusji i udziału w procesie powstawania filmu. Bądźcie pierwszymi krytycznymi widzami, mogącymi wpłynąć na ich kształt.

FAUSTYNA
Faustyna ma 22 lata i pragnie usłyszeć swój głos. Czy praca seksualna i teatr mogą jej w tym pomóc?

Reżyseria: Natalia Dutkiewicz
Zdjęcia: Szczepan Lewandowski
Montaż: Aleksandra Folczak
Kierownictwo produkcji: Jagoda Surzycka
Opieka artystyczna: Jacek Petrycki, Maciej Drygas, Marta Prus

KLĄTWA
Waldek abstynent walczy z klątwą synagogi przerobionej na sklep monopolowy. Co roku jeden ze stałych bywalców umiera.

Reżyseria: Jakub Jakubik
Zdjęcia: Bartosz Błędowski
Montaż: Aleksandra Kasprowicz
Opieka artystyczna: Jacek Bławut, Mirosław Dembiński

Pełen program 63. KFF znajdziesz na stronie: krakowfilmfestival.pl

O filmach studentów Szkoły w Konkursie Międzynarodowym i Konkursie Polskim 63. KFF przeczytasz na naszej www

fot. 2. kadr z filmu "Faustyna" Natalii Dutkiewicz
fot. 3. kadr z filmu "Klątwa" Jakuba Jakubika