Filmy Jagody Szelc zobaczą widzowie w USA!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
19. 05. 2023.
Pozostałe

Filmy naszej absolwentki, wyprodukowane przez Szkołę Filmową w Łodzi i Studio Filmowe Indeks, z premierą dystrybucyjną w Stanach Zjednoczonych!

Dystrybutorem filmów Jagody Szelc w USA jest Yellow Vail Pictures. Firma z siedzibami w Nowym Jorku i Los Angeles zajmuje się dystrybucją kina artystycznego. Teraz pod swe skrzydła bierze filmy wyprodukowane przez Szkołę Filmową w Łodzi i działające przy niej Studio Filmowe Indeks. "Wieża. Jasny dzień." oraz "Monument" według scenariusza i w reżyserii absolwentki reżyserii naszej Szkoły dostępne będą dla widzów w serwisach iTunes, Amazon, Google play and Vudu! 

WIEŻA. JASNY DZIEŃ (2018)
Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający I komunię świętą Niny, przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja - młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu komunii Niny dochodzi do pojednania sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód dla którego Kaja wróciła...

Film był debiutem fabularnym Jagody Szelc. Autorem zdjęć do filmu był Przemysław Brynkiewicz. Za montaż odpowiadała Anna Garncarczyk. Scenografia - Natalia Giza. W obsadzie: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki, Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska, Rafał Kwietniewski i Rafał Cieluch. Opiekunem artystycznym filmu Jagody był Mariusz Grzegorzek. Film wyprodukowało Studio Filmowe INDEKS, którego ideą jest ułatwienie zawodowego startu najbardziej utalentowanym studentom i absolwentom Uczelni. Studio założone zostało w 1990 roku z inicjatywy Wojciecha Jerzego Hasa, wybitnego reżysera filmowego, wykładowcy i późniejszego Rektora Uczelni, dziś nosi jego imię. Producentem filmu jest Marcin Malatyński.

"Wieża. Jasny dzień." spotkała się ze znakomitym przyjęciem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie w programie możną ją było znaleźć w prestiżowej sekcji FORUM. Film zdobył nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni –  za najlepszy scenariusz oraz debiut reżyserski, zdobył również Nagrodę Onetu za "Odkrycie Festiwalu". "Wieża. Jasny dzień." zdobyła również Krakowską Nagrodę Filmową w Konkursie Głównym "Wytyczanie drogi" Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" oraz nagrodę za scenariusz Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". 

MONUMENT (2019)
Nie znali się, bo byli zbieraniną studentów z różnych lat.
Wiedzieli, że obudzili się nad ranem w zimnym busie.
Wiedzieli, że praktyki mają się odbyć w hotelu pod okiem doświadczonej Managerki.
Wiedzieli, że będzie to dla nich duża próba, nie wiedzieli jak trudna.
Nie wiedzieli, że czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą.
Monument.

Film był dyplomem aktorskim studentów Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorką i reżyserką filmu - Jagoda Szelc. Zdjęcia do filmu zrealizował Przemysław Brynkiewicz. Scenografia - Natalia Giza. Montaż – Anna Garncarczyk. Opiekunem artystycznym filmu był Mariusz Grzegorzek. W obsadzie studenci aktorstwa - Zuzanna Lit, Anna Biernacik, Paulina Lasota, Karolina Bruchnicka, Anna Bolewska, Weronika Asińska, Anna Bieżyńska, Paulina Walendziak, Magdalena Wieczorek, Marta Wiśniewska, Oskar Borkowski, Mateusz Czwartosz, Jakub Gola, Adam Gradowski, Dawid Ptak, Patryk Kabała, Adrian Brząkała, Jakub Matwiejczyk, Mateusz Więcławek, Jakub Zając oraz Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska, ze specjalnym udziałem Gabrieli Muskały i Mirosława Henke. Producentem filmu jest Agata Golańska. Film został wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi, w koprodukcji ze Studiem Filmowym Indeks i EC1 Łódź – Miasto Kultury.

Film otrzymał Nagrodę Specjalną w Konkursie "Inne Spojrzenie" Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wyróżnienie specjalne w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" w Krakowie a także nagrody Brooklyn Horror Film Festival w Nowym Jorku – dla najlepszego filmu, za najlepszą obsadę i za najlepszy dźwięk. "Monument" miał międzynarodową premierę podczas Rotterdam Film Festival w prestiżowej sekcji VOICES.