O emocjach w kadrze - Ryszard Lenczewski
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
27. 03. 2018. Wydział
Operatorski

Kino Szkoły Filmowej zaprasza na spotkanie z wybitnym autorem zdjęć, wykładowcą naszej Szkoły. W programie spotkania projekcja jego najnowszego filmu - "Oczekiwanie". Piątek 13 kwietnia godz. 19.00.

W ramach wydarzenia "W obiektywie Ryszarda Lenczewskiego" w najbliższy piątek w Kinie Szkoły Filmowej zapraszamy na spotkanie z wybitnym autorem zdjęć filmowych i projekcje trzech różnych form, które łączy wyjątkowe, nowatorskie podejście do przekazania emocji poprzez sztukę operatorską i niezwykłą wrażliwość wobec rzeczywistości i bohaterów przed kamerą.

Wybitny operator filmowy, absolwent i wykładowca Wydziału Operatorskiego naszej Szkoły, autor zdjęć do kilkudziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych, polskiej i zagranicznej produkcji, dwukrotny laureat BAFTY, zdobywca Złotej Żaby Camerimage, nominowany do Oscara, prof. Ryszard Lenczewski opowie widzom Kina Szkoły Filmowej m.in. doświadczeniach i emocjach związanych z realizacją swojego ostatniego filmu - zwierzenia pt. "Oczekiwanie". Osiem minut nieprzerwanego zapisu zdarzeń na skrzyżowaniu czterech korytarzy, dwóch wind i jednego lustra staje się niezwykłym i osobistym zapisem uczuć towarzyszących oczekiwaniu na wynik badania lekarskiego. Przechodzący przed kamerą ludzie stają się lustrem, w którym odbijają się emocje obserwującego ich autora filmu.

- W sytuacji artystycznej nie boję się zwierzać. Dla mnie samego zawsze najcenniejsze było to, gdy twórca w sposób głęboki opowiadał o procesie twórczym, gdy opowiadał o swoich przeżyciach, o emocjach temu towarzyszących. Wtedy rozumiem to, co tworzy. Sztuka oderwana od rzeczywistości jest trudna do zniesienia – mówił o swoim najnowszym filmie - "Oczekiwaniu" Ryszard Lenczewski.

Nasz gość opowie także o realizacji dwóch innych filmów o zasadniczo różnym ładunku emocjonalnym. "Hokej" (1976) to film w reżyserii Bogdana Dziworskiego, w którym operator założył łyżwy, a kamera znalazła się na boisku. W ten sposób powstał kalejdoskop form, emocji, znaczeń o niebywałej, do dziś imponującej dynamice. Mecze hokejowe, które składają się na ten niezwykle żywiołowy film, zostały sfilmowane – jak mówił reżyser – nie z trybuny, z pozycji kibica, ale z pozycji krążka hokejowego. Widz ma poczucie, że ogarnia całość sytuacji, utożsamiając się nie tyle z postaciami, ile z samym dzianiem się, ruchem, patrzeniem. Obraz brutalnej sportowej walki jest tu skontrastowany ze spojrzeniem młodych adeptów szkółki hokejowej, którzy dopiero zaczynają zgłębiać tajniki rywalizacji na lodzie.

Ostatnim projektem, który zostanie omówiony przez Ryszarda Lenczewskiego będzie epizod "Bożej podszewki" - serialu w reżyserii Izabelli Cywińskiej, który w dniu premiery, 23 listopada 1997 roku wywołał protesty i pikiety oburzonych widzów w budynku Telewizji Polskiej. Serial przedstawia dramatyczne losy Marii Jurewiczówny oraz jej rodziny, mieszkańców Wileńszczyzny z początku XX wieku. Autorzy żywo i barwnie odmalowują obyczajowy pejzaż tamtych stron: podupadłe dworki, zubożałych, schłopiałych szlachciców i ich bogatych, mieszczańskich krewnych, wiejskich parobków i folwarczne dziewki, a wreszcie wszelkiej maści odmieńców, jak również tych z pozoru normalnych, lecz "inaczej urodzonych", jak główna bohaterka, wciąż przez to odrzucanych, ośmieszanych i niekochanych.

GOŚCIE W KSF: "W obiektywie Ryszarda Lenczewskiego"
"Oczekiwanie" reż. Ryszard Lenczewski
"Hokej" reż. Bogdan Dziworski
"Boża podszewka" reż. Izabella Cywińska
Gość: Ryszard Lenczewski