Mamy pigułkę. Na uśmiech!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
16. 12. 2015. Wydział
Aktorski

SĄ TAKIE SPEKTAKLE, ZA KTÓRE BRAWA SĄ WAŻNIEJSZE OD WSZYSTKICH NAGRÓD TEGO ŚWIATA!

- Uwierzcie, nic nie daje tak wielkiej radości jak spowodowanie, że dziecko się śmieje. To najbardziej wymagający, ale i najbardziej wdzięczny widz – mówi Mateusz Więcławek, student Wydziału Aktorskiego i aktor Teatrino, grupy działającej na Wydziale, która gra dla tych, którym do teatru daleko, którym niełatwo tam dotrzeć, a dla których teatr może okazać się cudowną pigułką – na uśmiech. Aktualnie grupę tworzą studenci II roku: Anna Bieżyńska, Ania Bolewska i Anna Biernacik, Jakub Gola oraz Mateusz Więcławek. Opiekuje się nimi Małgorzata Flegel, wykładowca Wydziału Aktorskiego. Tym razem odwiedzili pacjentów hematologii onkologicznej szpitala przy Spornej na przedświątecznym spotkaniu.

- Obsługa szpitala i lekarze były zachwyceni tym, jak ciepły i empatyczny kontakt mają nasi studenci z dziećmi. Ja jako pedagog jestem szczęśliwa, gdy widzę, że Ci młodzi ludzie grają dla tego odbiorcy, dla tych dzieci, nie dla siebie, we wszystkim, co tam robili byli ukierunkowani na swojego małego widza – mówi Małgorzata Flegel odpowiedzialna również za scenariusz i reżyserię spektaklu „To jasne jest jak słońce…”, który powstał na podstawie wierszy Jana Brzechwy.

- Dla dzieci gramy już kolejny raz. Czujemy, że robimy już to z większą świadomością, ale ciągle się uczymy. Trzeba być bardzo blisko nich, równo dzielić uwagę, nie być zbyt głośno, nie robić niczego, co spowodowałoby, by dzieci poczuły się niekomfortowo. A na tym szpitalnym korytarzu otaczają nas z każdej strony, słuchają nas także ci, których szpitalne drzwi zostały jedynie uchylone, a którzy nie mogli do nas przyjść – mówi Mateusz Więcławek. Jak trudne, a jednocześnie radosne jest to spotkanie Małgorzata Flegel - Nie ma możliwości, by takie spotkanie nie odbiło się na naszych emocjach i naszym sposobie myślenia. Zderzamy się tam z ogromem cierpienia i to cierpienia najbardziej niewinnych. Nie tylko dla studentów, dla nas wszystkich, to duże obciążenie. Ale uśmiech wywołany na twarzach tych dzieci rekompensuje wszystko i daje gigantyczną radość!

Skład aktorski „Teatrino” od czasu powstania grupy zmieniał się kilkakrotnie, tutaj swoje pierwsze aktorskie kroki stawiali m.in. Kamila Salwerowicz (obecnie aktorka Teatru Nowego w Łodzi), Mariusz Ostrowski (aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi) czy Michał Rolnicki (obecnie aktor Teatru Śląskiego w Katowicach). fot. Monika Sadłos