Film na śmierć i życie
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
30. 10. 2013.
Pozostałe

Pełna hala, widzowie siedzący na podłodze, salwy śmiechu i brawa - w takiej atmosferze miał premierę dokument "Nasza Szkoła" w reż. Grażyny Kędzielawskiej i Marii Zmarz-Koczanowicz.

29 października wieczorem film "Nasza Szkoła" w reż. Grażyny Kędzielawskiej i Marii Zmarz-Koczanowicz  oglądali studenci i wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi, a po projekcji rozmowę z reżyserkami poprowadził Grzegorz Małecki, wykładowca Wydziału Reżyserii.

Magnus von Horn, absolwent reżyserii, którego egzamin magisterski - zdany z oceną celującą - jest pokazany w filmie, mówi z ekranu: - W Szwecji szkoła dba o przyjemne relacje profesor - student. To jest ch... sprawa. Tutaj profesorowie prowokują studentów, stosują nacisk psychiczny, ale wiedzą, po co to robią.

"Nasza Szkoła" to mozaika obrazów i wypowiedzi, scen z egzaminów wstępnych na Wydziały Aktorski, Reżyserii i Operatorski, a także z egzaminów licencjackich i magisterskich, z warsztatów i ćwiczeń, z dwóch inauguracji roku akademickiego i ostatnich wyborów rektora. W montażu połączone zostały fragmenty materiałów archiwalnych (nagranie wypowiedzi Wojciecha J. Hasa, "Było 5 Klubów", wizyta Martina Scorsese w Szkole, pogrzeb prof. Marii Kornatowskiej na Starym Cmentarzu, nagrania z TVP Łódź, w tym wypowiedź Mariusza Grzegorzka i rektora Henryka Kluby tuż po nagrodzie na festiwalu w Oberhausen dla "Robaka" w reż. Grzegorzka), etiud studenckich ("Edward" w reż. Emilii Śniegoskiej) oraz ćwiczeń "Szkoła" (Marty Treli, Kajetana Plisa i Davida Lindingera).Do tego reżyserki dodały wywiady ze studentami i pracownikami Szkoły.

Egzamin do Szkoły w filmie wspomina też wybitny dokumentalista prof. Kazimierz Karabasz: - To było niezmiernie emocjonujące, nie pamiętam pytań.
Prof. Filip Bajon: - Mówię studentom o dominantach, że nie wszystko jest ważne, tylko jedna rzecz jest ważna! 
Prof.Wojciech Has w nagraniu archiwalnym: - Jeśli dwóch-trzech studentów na roku jest utalentowanych, to już jest bardzo dobrze. Może to śmiesznie brzmi, ale utalentowani tak bardzo opieki nie potrzebują. 
Student sztuki operatorskiej Maciej Twardowski: - Szkoła to jest energia i przyjaźnie. Gdybym się nie dostał, zdawałbym czwarty raz. 
Prof. Ryszard Lenczewski do studentów: - To jest najtrudniejsze: być przed kamerą i nie robić nic. Potrafił to tylko Steve McQueen.
Studentka reżyserii Lucia Pagano von Horn: - W Szkole robi się filmy "na śmierć i życie". 
Studentka reżyserii Jagoda Szelc: - Na egzaminach wstępnych wybierają takich, którzy wytrzymają studia. 
Student Wydziału Aktorskiego Mikołaj Chroboczek: - Mówią, że w tej Szkole siedzi się jak w klasztorze. Ale jak się ma wiarę, to nie jest żaden problem. 

W filmie wypowiadają się: Kazimierz Karabasz, Filip Bajon, Mariusz Grzegorzek, Ryszard Lenczewski, Bronisław Wrocławski, Piotr Seweryński oraz wielu studentów, m.in. Natalia Brożyńska, Timur Jaschenko, Maciej Buchwald, Marta Prus i Dominika Ożarowska.

"Nasza Szkoła" - scenariusz i  realizacja: Grażyna Kędzielawska i Maria Zmarz-Koczanowicz
producenci: Robert Gliński i Zdzisław Kuczyński
montaż Bogusława Furga
zdjęcia: Marcin Ściegliński i Kamil Gubała oraz Joaquin Del Paso, Przemysław Brynkiewicz, Piotr Matysik, Fredrik Olsson, Julian Sojka, Mikołaj Kępiński
dźwięk Piotr Domaradzki
rejestracja dźwięku na planie: Tomasz Hagström, Michał Rózga, Robert Marczak, Rafał Nowak, Antoni Galoch
współpraca realizatorska Sławomir Kalwinek
kierownictwo zdjęć: Katarzyna Kuczyńska, Katarzyna Zuterek oraz Joanna Rybus, Dagna Kidoń, Mateusz Kuczyński
korekta koloru: Cezary Kowalczuk
napisy: Magda Nizel
muzyka w wykonaniu formacji HiQ w składzie: Maria Anna Janicka – kompozycja i skrzypce, Michał Gorczyca – komputer, Paulina Owczarek – saksofon, Michał Dymny – gitara basowa, Andrzej Skwarek – wiolonczela basowa
współpracowali przy filmie: Wojciech Janas, Jolanta Szwed, Danuta Luszyńska
udźwiękowienie: Art of Sound Domaradzcy

Dziękujemy:
- studentom i wykładowcom za pomoc w realizacji filmu i możliwość rejestracji zajęć i egzaminów, 
- studentom za możliwość wykorzystania ich materiałów filmowych i fragmentów etiud, 
- Bogdanowi Dziworskiemu, 
- Małgorzacie Zając, 
- Jagodzie Szelc, oraz wszystkim studentom, którzy udzielili wypowiedzi

Wykorzystano fragmenty filmów i etiud studentów PWSFTViT w Łodzi oraz materiały archiwalne: PWSFTviT i TVP SA Odział w Łodzi.

Film zrealizowano przy udziale finansowym miasta Łodzi w Studiu Filmowym Indeks PWSFTviT.