Montują! Od 35 lat!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
26. 05. 2015. Wydział
Reżyseria

Podróżują, do nie swoich światów. Tną, składają, wyrzucają. Stawiają kropkę nad i. Wykładowcy, absolwenci i studenci montażu spotkali się w Szkole, po latach.

„(…) Na jakiś czas muszę wejść w światy reżyserów, producentów, aktorów, scenografów, operatorów. Rozszyfrować ich logikę. A potem to pogodzić, dołożyć coś od siebie i doprowadzić do tego, żeby to było komunikatem dla widzów. Niby spędzam całe dnie w ciemnym pomieszczeniu, a czuję się, jakbym ciągle gdzieś jeździła" – mówiła w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Milenia Fiedler, wybitna montażystka, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Wielcy nieobecni czerwonych dywanów – montażyści. Ci, których droga rozpoczęła się i trwa w Szkole Filmowej spotkali się w Szkole.

Byli wśród nich absolwenci, którzy sztuki montażu filmowego uczyli się w roku 1980 - wówczas powstało Wyższe Zawodowe Studium Montażu Filmowego i rozpoczęła się historia montażu w naszej Szkole. W 1999 roku Senat Szkoły z inicjatywy profesora Mieczysława Lewandowskiego powołał zaoczne studia montażu filmowego. Te z kolei przekształciły się w 2006 roku w studia stacjonarne specjalności Montaż filmowy na Wydziale Reżyserii. Kilkanaście lat edukacji w tej formule to ponad dwustu dwudziestu słuchaczy. Wielu z absolwentów i pedagogów uczących montażu w Szkole Filmowej to elita profesjonalnej twórczości filmowej, laureaci Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł czy nagród za montaż na festiwalach filmowych w Gdyni i Krakowie. Stoją za stworzeniem najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii. Skupionych dziś w Katedrze Montażu pedagogów – doświadczonych mistrzów montażu filmowego, wzbogaca nowa, młoda kadra – w dużym stopniu rekrutująca się spośród wychowanków Studium.

fot. Malwina Wachulec