"Body/Ciało" na start "Łodzią po Wiśle"!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
30. 03. 2015.
Pozostałe

Zaczniemy potężnym filmowym uderzeniem! Po projekcji filmu Małgorzaty Szumowskiej, absolwentki Szkoły, spotkanie z reżyserką i twórcami filmu. Zobacz pełen program 13. edycji "Łodzią po Wiśle".

Festiwal „Łodzią po Wiśle” rozpocznie się 10 kwietnia. Jego pierwszym wydarzeniem będzie pokaz specjalny filmu Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało”, za którego reżyserię absolwentka naszej Szkoły otrzymała prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale. To jedno z największych osiągnięć polskich twórców filmowych od wielu lat - film Małgorzaty Szumowskiej konkurował w konkursie głównym berlińskiego święta kina z osiemnastoma innymi tytułami. Wśród kandydatów do nagrody byli m.in. "Rycerz pucharów" Terence'a Malicka, "Królowa pustyni" Wernera Herzoga, "Nobody Wants the Night" Isabel Coixet czy "Eisenstein w Guanajuato" Petera Greenawaya. "Body/Ciało" powstał na podstawie scenariusza Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. W rolach głównych: Janusz Gajos, absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, i Maja Ostaszewska.

Główną częścią festiwalu „Łodzią po Wiśle” jest konkurs etiud studentów Szkoły – w tym roku widzowie zobaczą 39 etiud fabularnych, dokumentalnych, animowanych oraz operatorskich. Jury przyzna Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach: Najlepsza Etiuda Fabularna, Najlepsza Etiuda Dokumentalna, Najlepsza Etiuda Operatorska/Zdjęcia, Najlepsza Etiuda Animowana oraz Wyróżnienia. W programie festiwalu m.in. również projekcja debiutanckiego filmu „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej połączona ze spotkanie z reżyserką, pokaz filmu dokumentalnego „Uciec na Pitcairn” z udziałem twórców i spotkanie „Jak wypromować debiut?” Stowarzyszenia Film 1,2.

Festiwal jest organizowany w Warszawie od 2003 r. Od początku założeniem „Łodzią po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Ten zamiar z roku na rok coraz lepiej udaje się realizować. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.


Szczegółowy program 13. „Łodzią po Wiśle”

Piątek, 10 kwietnia

Sala STOLICA
16:00-18:15 – pokaz specjalny filmu „Body/Ciało” w reż. Małgorzaty Szumowskiej oraz spotkanie z reżyserką i twórcami
18:30-20:15 – otwarcie i I blok konkursowy
20:45-22:30 – II blok konkursowy

Sala MAŁA CZARNA
20:00-22:00 – 25 lat Studia Filmowego INDEKS – „Diabły, diabły” pełnometrażowy debiut fabularny Doroty Kędzierzawskiej i spotkanie z reżyserką. Spotkanie poprowadzi Kuba Mikurda

Klub Muzyczny ISKRA
23:00 – afterparty

Sobota, 11 kwietnia

Sala STOLICA
13:00-15:00 – III blok konkursowy
15:30-17:30 – IV blok konkursowy
18:00-20:00 – V blok konkursowy
20:30-21:30 – spotkanie „Reżyserzy i krytycy rozmawiają” 21:45-22:45 – werdykt jury, wręczenie nagród i zakończenie

Sala MAŁA CZARNA
13:45-15:00 – pokaz filmu dokumentalnego „Uciec na Pitcairn” z udziałem twórców
15:30-16:30 – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji zaprasza na spotkanie pt. „Od dyplomu do debiutu – możliwości realizacyjne i pola współpracy z polskimi firmami produkcyjnymi.” Prezentacja działalności Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji
17:00-18:30 – Stowarzyszenie Film 1,2 zaprasza na spotkanie pt. „Jak wypromować debiut?” – dyskusja z udziałem twórców, producentów i dystrybutorów pełnometrażowych debiutów z ostatnich 2-3 lat. Prezentacja działalności Stowarzyszenia Film 1,2
19:00-20:30 – 25 lat Studia Filmowego INDEKS – „Szczęśliwy człowiek” pełnometrażowy debiut fabularny Małgorzaty Szumowskiej

Klub Muzyczny ISKRA
23:00 – afterparty

ORGANIZATOR
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

FESTIWAL ZORGANIZOWANY PRZY UDZIALE
Urząd Miasta Łodzi

WSPÓŁFINANSOWANIE
Polski Instytut Sztuki Filmowej

MECENAT
Bank Zachodni WBK

PARTNERZY
Filmoteka Narodowa, Kino Iluzjon, Narodowy Instytut Audiowizualny, Ninateka, 12. Docs Against Gravity Film Festival, Legalna Kultura, Audiowizualni.pl, Filmpro, Stowarzyszenie Film 1,2, Stowarzyszenie Producentów Polskich Animacji, Wisła-Festiwal Filmów Polskich w Rosji, Heliograf Technika Filmowa i Krzesłoreżyserskie.pl

PATRONI MEDIALNI
TVP 2, TVP Kultura, Trójka Polskie Radio, Stopklatka.pl, Kino, Film&TV Kamera

Strona www Festiwalu: www.lodziapowisle.pl