Nasza szóstka w konkursie 44. FPFF w Gdyni
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
01. 08. 2019. Wydział
Reżyseria

6 filmów ze Szkoły Filmowej w Łodzi znalazło się w Konkursie Filmów Krótkometrażowych 44. FPFF w Gdyni.

Znamy już wyniki selekcji do Konkursu Filmów Krótkometrażowych najważniejszego polskiego festiwalu filmowego, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W ramach Konkursu zostanie zaprezentowanych aż 6 filmów z naszej Szkoły! Do Gdyni szykujemy kopie filmów:

DOG DAYS
reż. Zuzanna Grajcewicz
Polska, 2019, 15 min. 
opieka artystyczna: Andrzej Musiał, Witold Sobociński, Jarosław Kamiński (montażowa)

Czego brakuje w świecie, w którym wyginęły zwierzęta? Bohaterowie filmu prowadzą firmę świadczącą usługi tym, którzy chcą zrekompensować sobie nieobecność zwierząt. Jak się okazuje, relacja człowieka i zwierzęcia jest bardzo złożona. Pośród przyjaźni i przywiązania zawsze jest pewna ilość przemocy, która stara się znaleźć ujście.

JASKINIA ŻÓŁWI
reż. Klaudia Folga
Polska, 2019, 21 min. 
opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek

Obraz jest retrospekcją zdarzeń z dzieciństwa głównej bohaterki – Hani. Dziewczynka przywołuje historię swojej mamy, która wciąga ją w problemy rodzinne. Hania próbuje na zawsze uwolnić się z poczucia winy. Zamykając oczy, stara się zniknąć.

KRZYŻÓWKA
reż. Jan Bujnowski
Polska, 2019, 15 min.
opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek, Wojciech Staroń

Krzyżówka – zagadka słowno-literowa. Zazwyczaj celem rozwiązywania krzyżówki jest odgadnięcie hasła składającego się z porozrzucanych po niej, oznaczonych cyframi liter. Starszy mężczyzna rozwiązuje krzyżówkę, w której napotyka różne hasła. Niektóre są łatwiejsze, inne trudniejsze, ale zawsze wiążą się w jakiś sposób z wydarzeniami z jego życia. Czy z pozoru prosta łamigłówka może stać się czymś więcej niż tylko sposobem na zabicie czasu?

ME VOY
reż. Sara Bustamante-Drozdek
Polska, 2019, 27 min.
opieka artystyczna: Łukasz Barczyk

Klara i Adrian są parą, wychowują psa, a w wolnym czasie chodzą na imprezy. Mają też ulubiony serial, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym raju. Klara zauważa, że luksusowe życie w telenoweli daje możliwość szczerości i swobodnego wyrażania emocji i uczuć, czego nie ma w normalnym życiu. Kiedy Adrian oświadcza się Klarze w niecodziennych okolicznościach, dziewczyna nie wie, jak sobie z tym poradzić. Zainspirowana telenowelą, próbuje zakończyć związek na różne absurdalne sposoby. Opowieść o młodych ludziach zagubionych we współczesnym świecie, pełnym otaczających ze wszystkich stron bodźców w postaci kolorów i muzyki.

PIOŁUN
reż. Maria Ornaf
Polska, 2019, 16 min. 
opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek

Dawniej matki, chcąc odstawić dziecko od piersi, nacierały ją naparem z piołunu, tak by dziecko, poczuwszy gorzki smak, już nigdy więcej nie chciało mleka matki.

UKĄSZENIE
reż. Helena Oborska
Polska, 2019, 24 min. 
opieka artystyczna: Łukasz Barczyk, Jolanta Dylewska (operatorska), Jarosław Kamiński (montażowa)

Zofia wyjeżdża z przyjaciółką Ewą nad morze na „oczyszczenie” do specjalnego ośrodka, położonego na skraju lasu, z dala od cywilizacji. To ma być przyjemny, relaksujący tydzień, ale Zofia zaczyna odczuwać niczym niewyjaśniony niepokój. Jakby coś miało nadejść… Nagle w enklawie pojawia się tajemniczy mężczyzna – Emil – ze swoją narzeczoną. Zofia zna jego twarz i wie, że on musi ją pamiętać. On zaprzecza. Woda pod prysznicem staje się wrząca. Cykady skrzeczą coraz głośniej. Partnerka Emila rani się w stopę. Emil jest blisko i jego obecność staje się nie do zniesienia. Wracają emocje z dawnych lat, zaciera się granica pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

Więcej informacji na stronie Festiwalu:
www.festiwalgdynia.pl

Fotosy:
2 - "Dog Days"
3 - "Jaskinia żółwi"
4 - "Krzyżówka" 
5 - "Me Voy"
6 - "Piołun" 
7 - "Ukąszenie"