Odszedł NASZ MISTRZ, prof. JERZY WÓJCIK
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
05. 04. 2019. Wydział
Operatorski

Z głębokim żalem zawiadamiamy o wielkiej stracie. W wieku 88 lat zmarł prof. Jerzy Wójcik.

Żegnamy jednego z pierwszych absolwentów naszej Szkoły, nauczyciela wielu pokoleń polskich autorów zdjęć filmowych, współtwórcę najwybitniejszych polskich filmów lat 50 i 60. Współpracował z Andrzejem Wajdą ("Popiół i diament" 1958, "Samson" 1961), Jerzym Kawalerowiczem ("Matka Joanna od Aniołów" 1961, "Faraon" 1965), Kazimierzem Kutzem ("Krzyż walecznych" 1959, "Nikt nie woła" 1960), czy Jerzym Hoffmanem ("Potop" 1972).

Podczas grudniowej uroczystości wręczenia tytułu Doktora Honoris Causa, prof. Jerzy Wójcik mówił do nas z ekranu: "Nie chodzi o to żeby robić filmy. Chodzi o to żeby to, co się robi miało głęboki sens. Trzeba się wpisać w pamięć świata. Ja mam nadzieję, że niektóre z moich filmów wpisały się w pamięć świata, mam nadzieję."

Jerzy Wójcik urodził się w 1930 r. w Nowym Sączu.
W 1955 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi.
W latach 1984-2009 pracował jako wykładowca naszej uczelni.
Zmarł w nocy ze środy na czwartek w Warszawie. Miał 88 lat.

Ostatnie pożegnanie prof. Jerzego Wójcika odbędzie w dniu 11 kwietnia (czwartek), o godz. 12:00 w Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, przy ul. Jana Pawła II 7.

Profil Profesora na Filmpolski.pl