Nie żyje Grzegorz Królikiewicz
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
21. 09. 2017. Wydział
Reżyseria

Wybitny reżyser filmowy, nasz Nauczyciel, zmarł dziś w wieku 78 lat. /informacje o uroczystościach pogrzebowych/

Był absolwentem Wydziału Reżyserii Naszej Szkoły i wykładowcą Szkoły – Nauczycielem wielu pokoleń filmowców, nosił tytuł Profesora nauk filmowych.

Autor scenariuszy i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. „Na wylot” (1972) , „Wieczne pretensje” (1974), „Przypadek Pekosińskiego” (1993) czy „Sąsiady” (2014). Za swoje filmy nagrodzony m.in. Nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Mannheim (za swój głośny debiut „Na wylot”), Złotymi Lwami Festiwalu w Gdyni czy nagrodą Specjalną Festiwalu w Karlovych Varach (obie nagrody za film „Przypadek Pekosińskiego”), Autor wielu książek poświęconych teorii kina.

Konsekwentny w swojej osobnej, niezwykle oryginalnej, autorskiej drodze twórczej.

Jego odejście jest dla naszej Szkoły olbrzymią stratą.

-----------------------------------------------------------

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 2 października (poniedziałek) o godz. 12.00 w jezuickim Kościele Parafii Najświętszego Imienia Jezus - ul. Sienkiewicza 60 w Łodzi. Po nabożeństwie (ok. godz. 13.30) odbędzie się pogrzeb na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Łodzi, ul. Ogrodowa 43.

Po uroczystościach pogrzebowych Rodzina, Przyjaciele Profesora i Stowarzyszenie Łódź Filmowa zapraszają do Kina Charlie (Piotrkowska 203/205) na specjalne wydarzenie - "Grzegorz Królikiewicz: In Memoriam". Od godz. 16.00 projekcja krótkometrażowego filmu "Nie płacz" (1972), po niej spotkanie Przyjaciół Grzegorza Królikiewicza oraz projekcja filmu "Sąsiady" (2014) - ostatniego filmu fabularnego Grzegorza Królikiewicza.