G O E S  B Y
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
27. 02. 2017.
Pozostałe

To będzie spotkanie z Piotrem Szulkinem - z jego pracami plastycznymi, z jego filmem, z Nim samym. ZAPRASZAMY!

UWAGA UWAGA Z przykrością informujemy, że z powodów zdrowotnych Piotr Szulkin nie będzie mógł być obecny na wernisażu wystawy swoich prac plastycznych w Muzeum Kinematografii. Niezmiennie jednak zapraszamy dziś na 17 - wernisaż wystawy i projekcja filmu "Ubu Król" (przed projekcją o twórczości reżysera opowie krytyk filmowy Kuba Mikurda).
-----------------------------------------------------------------------------

"GOES BY" to tytuł wystawy prac plastycznych Piotra Szulkina, która od 28 lutego dostępna będzie w Muzeum Kinematografii. O godzinie 17.00 - wernisaż wystawy, następnie spotkanie z autorem, w finale - projekcja filmu Piotra Szulkina "Ubu Król". Na wydarzenie zapraszamy wspólnie - Szkoła Filmowa w Łodzi i Muzeum Kinematografii.

Piotr Szulkin, artysta obrazu i słowa, twórca o niezwykłej wyobraźni, jest absolwentem Wydziału Reżyserii naszej Szkoły i jej wykładowcą. Reżyser, scenarzysta, prozaik w filmie zasłynął tetralogią, na którą składają się filmy: "Golem", "Wojna światów - Następne stulecie", "O-Bi, O-Ba. Koniec cywilizacji" i "Ga, ga. Chwała bohaterom". Założenia science-fiction przefiltrował przez właściwą swojej twórczości plastyczność i oniryczność tworząc unikatowy - autorski - filmowy język, którym zachwycili się i krytycy i widzowie.

"Ubu Król", który pokazany zostanie w Muzeum Kinematografii 28 lutego powstał w 2003 roku. W rolach głównych: Jan Peszek (Ubu), Katarzyna Figura (za rolę Ubicy nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za najlepszą rolę żeńską), Marek Siudym i Jerzy Trela. Bohaterem filmu, który jest adaptacją sztuki Alfreda Jarry'ego jest Ubu, który schlebiając szumowinom i podlizując się ludziom wpływowym, w krwawy sposób przejmuje władzę w państwie pod hasłami walki o wolność i demokrację. Tak o filmie po jego premierze pisał Tadeusz Sobolewski (Gazeta Wyborcza, 16.01.2004): "Film Szulkina jest podszyty powagą, przeniknięty - jak cała jego twórczość - rozczarowaniem, lękiem, odrazą. 'Ubu król' nie jest ani surrealistyczną zabawą, ani doraźną satyrą na klasę polityczną - to karykaturalny obraz naszego świata zobaczonego w momencie utraty złudzeń".

Piotr Szulkin był wielokrotnie nagradzany za swoje filmy - jest m.in. laureatem Brązowych Lwów Gdańskich na 7. Festiwalu Filmowym z 1980 roku za swój debiut - film "Golem". Za scenariusz do tego filmu w roku 1981 otrzymał Grand Prix i wyróżnienie FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Madrycie. Rok później, w 1982, na tym samym festiwalu otrzymał Grand Prix oraz nagrody za reżyserię i scenariusz filmu Wojna światów - "Następne stulecie"; tego samego roku na Międzynarodowym Festiwalu filmowym w Trieście otrzymał Nagrodę Specjalną Jury.

Wystawa "Goes by", która od 28 lutego dostępna będzie w Muzeum Kinematografii w Łodzi jest niepowtarzalną okazją do zobaczenia plastycznych dzieł Piotra Szulkina.

Wstęp na wernisaż, spotkanie i pokaz filmu jest bezpłatny.

ZAPRASZAMY!