NAGRODA im. Andrzeja Munka Dostali ją najwięksi: Skolimowski, Kieślowski, Żuławski. Od 1965 roku bezbłędnie wskazuje tych, których karierom filmowym warto się przyglądać. Wkrótce ich grono się powiększy. Nagroda im. Andrzeja Munka, przyznawana przez Szkołę Filmową w Łodzi, po raz kolejny trafi do autorów najciekawszych debiutów filmowych. Rusza nabór filmów do tegorocznej edycji Konkursu.

Filmografia Andrzeja Munka jest bardzo krótka i niezwykle wyrazista. Stworzył filmy niepokorne, odważne, wręcz - brawurowe. I takich samych bohaterów. Dzidziuś Górkiewicz z filmu „Eroica”, postać grana przez Edwarda Dziewońskiego, bohaterem powstania warszawskiego został przez… przypadek. Publiczność kinowa poznała także Jana Piszczyka (w tej roli Bogumił Kobiela), bohatera „Zezowatego szczęścia”, który starając się dopasować do zmieniającej się jak w kalejdoskopie sytuacji w kraju zawsze ponosił klęskę. W końcu trafił do więzienia, z którego… nie chciał wyjść. Munk swoimi filmami dyskutował z narodowymi mitami, podważał utrwalone w świadomości społeczeństwa pewniki, tworzył bohaterów wplątanych w tryby historii i polityki, zmuszonych do tego, by walczyć, a nie - żyć. Umiejętnie żonglował powagą i dowcipem, dokumentalnym ujęciem świata i jego pełną fantazji groteskową wizją. Właśnie takich filmów – odważnych, poszukujących nowych środków wyrazy, idących pod prąd, szukać będzie Jury wśród zgłoszonych do tegorocznej edycji Konkursu.

Pełnometrażowe filmy fabularne do kolejnej edycji Konkursu mogą zgłaszać jego twórcy i producenci w nieprzekraczalnym terminie do 28 grudnia 2018 roku. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: za najlepszą reżyserię i za najlepsze zdjęcia. Filmy debiutantów oceni Jury złożone z pedagogów i studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Oprócz prestiżu, nagrody konkursu mają przynieść twórcom realną szansę na znalezienie dystrybutora filmu i wesprzeć promocję debiutanckiej produkcji. Projekcje konkursowe filmów odbędą się w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi w styczniu i lutym 2019 roku.

Andrzej Munk był studentem Szkoły Filmowej w Łodzi, studiował sztukę operatorską i reżyserię. Od 1957 roku aż do śmierci był wykładowcą łódzkiej Szkoły. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 40 lat zostawiając po sobie niedokończoną „Pasażerkę”. Nagroda jego imienia jest jedną z najstarszych nagród filmowych w Polsce. Pierwszym nagrodzonym w Konkursie był „Walkower” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego (1965 r.). Jurorzy kolejnych edycji Konkursu bezbłędnie typowali nagrodami tych, których dziś zaliczamy do najwybitniejszych twórców polskiego kina autorskiego. Nagrodą za swoje debiuty uhonorowani zostali m.in. Andrzej Żuławski za „Trzecią część nocy” (1971 r.), Krzysztof Kieślowski za „Personel” (1975 r.), Piotr Szulkin za „Golem” (1980 r.), Mariusz Grzegorzek za „Rozmowę z człowiekiem z szafy” (1993 r.) czy Łukasz Barczyk za „Patrzę na Ciebie Marysiu”(1999 r.). Ostatnia edycja Konkursu odbyła się dwa lata temu. Jej laureatami zostali: Magdalena Gubała i Szymon Uliasz, reżyserzy filmu „Ścinki”, oraz Kuba Kijowski, autor zdjęć do filmu „Sekret” w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Regulamin Konkursu i karta zgłoszeniowa filmu do pobrania poniżej.

Kontakt

Jolanta Karpińska
Koordynator Konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Munka
Rzecznik Szkoły

Biuro Promocji
Szkoła Filmowa w Łodzi
ul. Targowa 61/63
90-323 Łódź

T: + 48 42 275 59 54
M: + 48 600 389 062
E: jkolano@filmschool.lodz.pl