O PIĘKNIE ŻYCIA
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
02. 04. 2024.
Pozostałe

Polecamy wystawę Marka Szyryka, cenionego artysty fotografika, Prorektora ds. Studentów i Nauczania naszej Szkoły, w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie.

O PIĘKNIE ŻYCIA

Stara Galeria ZPAF, Plac Zamkowy 8, Warszawa
Organizator: Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Fotografików
Wernisaż w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 18:30, ekspozycja do 5 maja 2024

"Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca.

Fotografie wykonane między moimi jedenastymi a szesnastymi urodzinami zarejestrowałem prostymi aparatami Smiena i Zenit. Wtedy – będąc młodym, nie wiedząc nic o fotografii i z przypadkową sprawnością techniczną, byłem wyłącznie blisko moich rówieśników. Prowadzony pewnym rodzajem nieświadomej dojrzałości, notowałem chwile beztroskie, pełne radości i spontaniczności.

Dziś, patrząc na te fotografie, widzę nie tylko zapis młodzieńczych lat, ale potrzebę refleksji nad odwiecznymi pytaniami o marzenia, aspiracje i konieczność stawiania czoła rzeczywistości. Bezpretensjonalne, dziecięce gry z wyobraźnią kontrastują dziś z realiami życia widzianego oczami dojrzałego mężczyzny. Zatrzymane, często w dynamicznym kadrze, momenty z krainy wolności i szczęścia, hołdują przekonaniu o pięknie życia. Moja nostalgiczna podróż ma bez wątpienia walor głęboko osobisty, jednak mam nadzieję, że potrafi ona pobudzić wspomnienia i tym samym wywołać uniwersalne już refleksje nad przemijaniem czasu, nad być może niezrealizowanym dziecięcymi marzeniami".

                                                                                                          Marek SzyrykMarek Szyryk, urodzony w 1966 roku w Niemodlinie. Mieszka i tworzy w Łodzi. Jest wykładowcą akademickim, profesorem zwyczajnym, prorektorem naszej Szkoły. Od 2000 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Organizował wiele wystaw studenckich. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego droga fotografii nosi cechy starego rzemiosła, w którym artysta nie tylko tworzył przedmioty, ale również dzięki sztuce doskonalił swoją osobowość. Często odwołuje się do japońskiej poezji haiku poprzez odkrywanie tego, co ulotne, przemijające, kruche, a zarazem odwieczne i piękne. Będąc otwarty na współczesny język fotografii, podążą różnymi ścieżkami fotograficznymi, ciesząc się tą wędrówką. Autor tomików haiku oraz książek „Dotykając kolodionu” i „Ćwiczenia z patrzenia”.

fot. Marek Szyryk