AWANGARDA MIGRUJĄCA już z nami jest!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
19. 02. 2024.
Pozostałe

W naszej Szklarni aż do 15 marca króluje AWANGARDA. Już w piątek, 23 lutego, o godz. 17.00 pokaz ikonicznych dzieł awangardy - filmów Mai Deren! Zapraszamy!

Wystawa "Awangarda migrująca. Maya Deren, Jonas Mekas, Franciszka Themerson, Stefan Themerson" prezentowana w Galerii Szklarnia to zachęta do spojrzenia ku źródłom awangardy, namysłu nad dokonaniami tych, którzy mieli po dwadzieścia parę lat tworząc autorskie filmowe manifesty artystyczne, a więc byli rówieśnikami większości obecnych studentów łódzkiej Szkoły Filmowej. Wystawa przypomina, że niezależnie od czasu w jakim żyją i tworzą artyści, nawet działając w najbardziej radykalny sposób, ich sztuka stale może być nośna. Pomimo upływu czasu przemawia uniwersalnością przesłania, gdzie równolegle pojawiające się konteksty wraz z kolejnymi pokoleniami twórców, mogą wyzwalać nowe formy, wykształcać struktury filmowe przynależne do uniwersum sztuki. Pomimo ukazania wycinka z ogromu dokonań filmowych, fotograficznych, rysunkowych, dźwiękowych czy literackich twórców awangardy, głęboko wierzymy w sens poszerzania wiedzy o przeszłości, która ma służyć nieustannemu zdobywaniu świadomości o podstawach tworzenia filmu, nie tylko awangardowego. Wspólnym mianownikiem dla zróżnicowanego środowiska awangardy filmowej zarówno na świecie, jak i w Polsce, okazała się walka o traktowanie kina awangardowego jako sztuki.

Spośród przedstawicieli polskiej awangardy filmowej najważniejszymi jej przedstawicielami są Stefan i Franciszka Themersonowie, których twórczość stała się barwnym, wielowątkowym tłem dla przybliżenia działalności artystycznej, jak i samych twórców, amerykańskiej awangardy Mai Deren i Jonasa Mekasa. Klamrą spinającą przekaz wystawy jest nomadyzm artystów, czego efektem stały się wzajemne przeszczepienia, wymiany myśli, idei – które pozostawiły trwały ślad, uruchamiający działania kolejnych pokoleń artystów w ich drodze do określania własnego alfabetu sztuki, składającego się na urzekające uniwersum sztuki.

Już w najbliższy piątek 23 lutego o godzinie 17:00 w ramach programu wokół wystawy AWANGARDA MIGRUJĄCA pokaz dwóch ikonicznych dzieł awangardy - filmów Mai Deren:

▶️ "Meshes of the Afternoon"(1943) i 
▶️ "At Land"(1944).

Filmy zostaną wyświetlone z oryginalnych kopii 16mm z archiwum LIGHT CONE.

Uwaga:
Gościniami pokazu będą Monika Talarczyk - dr hab., prof. naszej Szkoły, historyczka kina, badaczka kina kobiet i Aleksandra Jeglińska - kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zapraszamy na ten wyjątkowy pokaz, dwugłos naszych gościń i dyskusję!

O kolejnych wydarzeniach wokół wystawy AWANGARDA MIGRUJĄCA będziemy informować!

Kuratorzy wystawy:
Anna Maria Leśniewska
Wojciech Puś

AWANGARDA MIGRUJĄCA
16.02 – 15.03. 2024
Galeria Szklarnia, Szkoła Filmowa w Łodzi

fot. Mikołaj Zacharow