BŁAZNY z międzynarodową premierą na WFF!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
14. 09. 2023. Wydział
Aktorski

Na wielkim ekranie dyplomanci Wydziału Aktorskiego, rok 2021. Reżyseruje - Gabriela Muskała. Z radością zapraszamy na premierę filmu BŁAZNY podczas Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego!

Aktorzy w swoim debiucie, debiutantka reżyserka, i film - o debiutantach! BŁAZNY to już siódmy(!) pełnometrażowy filmowy dyplom aktorski Wydziału Aktorskiego naszej Szkoły. Szlaki zupełnie nowej formy przecierał Mariusz Grzegorzek filmem ŚPIEWAJĄCY OBRUSIK, kolejnymi były - KRYSZTAŁOWA DZIEWCZYNA Artura Urbańskiego, SOYER Łukasza Barczyka, MONUMENT Jagody Szelc, NIC NIE GINIE Kaliny Alabrudzińskiej oraz RÓŻNE DROGI DO ŚWIĘTOŚCI Anieli Gabryel. I tak każdy rocznik aktorstwa naszej Szkoły, począwszy od 2016 roku, ma szansę na debiut zarówno na deskach teatru, w spektaklu dyplomowym, jak i na filmowym planie - jak na szkołę FILMOWĄ przystało!

Filmem BŁAZNY swoją aktorską pracę dyplomową złożyli: Sebastian Dela, Jan Łuć, Justyna Litwic, Magdalena Dwurzyńska, Szymon Kukla, Jakub Dąbrowski, Karolina Kostoń, Klaudia Janas, Daniel Stanko, Oliwer Witek, Bogumiła Trzeciakowska, Klaudia Koścista, Jakub Sierenberg, Mikołaj Trynda. Film reżyserowała Gabriela Muskała, znakomita aktorka, dramatopisarka, scenarzystka, absolwentka naszej Uczelni. Laureatka wielu aktorskich nagród, m.in. czterech teatralnych Złotych Masek, filmowego Orła oraz głównej nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, podjęła się reżyserii filmowej - BŁAZNY to jej reżyserski debiut w filmie fabularnym. Uwaga: specjalny udział w filmie naszych dyplomantów wzięli - Krystyna Janda, Jan Englert oraz Robert Więckiewicz.

Z radością zapraszamy na Warszawski Festiwal Filmowy. Film BŁAZNY jest w „KONKURSIE 1-2” – konkursie dla pierwszych i drugich pełnometrażowych (powyżej 60 minut) filmów fabularnych w dorobku ich reżyserów. „Błazny” znalazły się wśród piętnastu filmów z całego świata – w konkursie reprezentanci m.in. Meksyku, Bułgarii, Kolumbii, Hiszpanii, czy USA. Projekcja podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie międzynarodową premierą BŁAZNÓW.

A co o filmie możemy zdradzić? Że o filmie to będzie film!

Studenci Wydziału Aktorskiego dowiadują się, że film dyplomowy z ich udziałem nakręci znany reżyser Gajda. Ta wiadomość elektryzuje ich - każdy chce się znaleźć w obsadzie.

Gajda pojawia się sporadycznie. Zostawia studentom kamerę - pod jego nieobecność mają nagrywać improwizowane sceny wokół tematu zazdrości i rywalizacji oparte na historii Kaina i Abla, oraz Balladyny i Aliny. On obejrzy materiały i zadecyduje, kto zagra główne role.

Zaczynają się próby, podczas których poznajemy osobowości studentów, ich marzenia, ambicje. Ujawniają się też dysproporcje w talentach aktorskich, różnice poglądowe, majątkowe, zawiści, zaszłości, skomplikowane relacje uczuciowe.

Skupiamy się na relacji czwórki bohaterów. Na rywalizację zawodową nakłada się ta prywatna. Granica pomiędzy rzeczywistością a fikcją powoli zaczyna się zacierać. Cała czwórka prowadzi grę o rolę w filmie, która przeradza się w grę o wszystko…

BŁAZNY

SCENARIUSZ I REŻYSERIA Gabriela Muskała
ZDJĘCIA Piotr Żurawski
MONTAŻ Jakub Darewski, Kosma Kowalczyk
PRODUCENT Agata Golańska
PRODUCENT WYKONAWCZY Ewa Hoffmann
KIEROWNIK PRODUKCJI Aleksandra Dziura
SCENOGRAFIA Zofia Mazurczak-Prus
KOSTIUMY Kinga Kubiak
CHARAKTERYZACJA Matylda Morska
CHOREOGRAFIA Daria Szymańska
KOREKCJA BARWNA Piotr Putko
UDŹWIĘKOWIENIE Michał Kosterkiewicz, Michał Kosterkiewicz Jr
MUZYKA Zbigniew Zamachowski
OPIEKA ARTYSTYCZNA Mariusz Grzegorzek
PRODUKCJA Szkoła Filmowa w Łodzi
KOPRODUCENT EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi, Studio Filmowe Indeks
PLAKAT Kreacja Pro Andrzej Pągowski, Magdalena Błażków

OBSADA Sebastian Dela, Jan Łuć, Justyna Litwic, Magdalena Dwurzyńska, Szymon Kukla, Jakub Dąbrowski, Karolina Kostoń, Klaudia Janas, Daniel Stanko, Oliwer Witek, Bogumiła Trzeciakowska, Klaudia Koścista, Jakub Sierenberg, Mikołaj Trynda

REŻYSERA GAJDĘ zagrał Oskar Hamerski

ZE SPECJALNYM UDZIAŁEM Krystyny Jandy, Jana Englerta i Roberta Więckiewicza

Terminy projekcji podczas WFF:
* 10 października, wtorek, godz. 21:30, Multikino 3
* 11 października, środa, godz. 16:15, Multikino 4
* 12 października, czwartek, godz. 13:45 Multikino 4
* 13 października, piątek, godz. 18:45 Multikino 4

O filmie na WWW Festiwalu