Jak stworzyć i nie zwariować?
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
10. 02. 2018.
Pozostałe

Jak budować relacje? Jak zawalczyć o swoją wizję? Jak znieść presję? Katedra Montażu zaprasza na dyskusję i warsztaty. Powodem: książka „Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych”.

Cały dzień 23 lutego (to będzie piątek) poświęcimy tematowi psychologii w życiu ludzi filmu.

Najpierw będzie SPOTKANIE (rozpocznie się o godzinie 10.00, sala. 1.24, Nowe Media) – z autorkami książki „Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych” - Aleksandrą Zienowicz-Wielebską oraz Ewą Serwotką, które od lat badają branżę filmową. Ich książka to pierwsza pozycja w Polsce, która stawia na psychologiczne wsparcie twórców filmowych w ich dążeniach do realizacji wizji artystycznych. Punktem wyjścia jest tu zbiór wywiadów z twórcami (m.in. Andrzejem Sewerynem, Dorotą Kolak, Wojciechem Smarzowskim, Maciejem Pieprzycą, czy Sławomirem Idziakiem), którzy opowiedzieli autorkom o swoim podejściu i stosunku do pracy, co zaowocowało powstaniem popularnonaukowej pozycji. Rozmowy z przedstawicielami każdego z filmowych pionów pozwoliły na opracowanie Modelu Efektywnej Pracy członków zespołu filmowego, który przedstawia czynniki i umiejętności psychologiczne oraz zależności między nimi, które sprzyjają współpracy filmowców.

Gośćmi spotkania w Szkole Filmowej w Łodzi, obok autorek książki, będą: Milenia Fiedler (wykładowca montażu w naszej Szkole, montażystka filmów m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego czy Filipa Bajona), Jarosław Kamiński (wykładowca naszej Szkoły, współpracował między innymi z Leszkiem Dawidem przy filmie „Jesteś Bogiem”, Pawłem Pawlikowskim przy „Idzie” czy Władysławem Pasikowskim nad filmem „Jack Strong”), Paweł Laskowski (montażysta filmów Wojciecha Smarzowskiego), Grzegorz Łoszewski (scenarzysta, autor scenariuszy m.in. do filmu „Komornik” czy „Bez wstydu”) i Anna Wunderlich (scenografka filmowa i dekoratorka wnętrz). Panel dyskusyjny poprowadzi Kuba Mikurda, spotkanie ma mieć charakter otwartej dyskusji - organizatorzy chcą uwzględnić głos zarówno studentów, jak i wykładowców uczelni, a dzięki temu wzbogacić ich wzajemny obraz funkcjonowania w filmie.

Po spotkaniu – warsztaty. Te rozpoczną się o godzinie 13.00 (sala 1.24, Nowe Media) i obowiązują na nie zapisy (zgłoszenia kierujcie do Agaty Cierniak: cierniakagata@gmail.com). Tematem warsztatów będzie połączenie perspektywy scenarzysty i montażysty. Rozmawiać będziemy o czynnikach, które mogą wpływać na współpracę członków zespołu filmowego z psychologicznego punktu widzenia. Scenarzyści otwierają proces pracy nad filmem, a montażyści zamykają go. Porozmawiamy o przemyśleniach jednej i drugiej grupy - i jedni i drudzy nie spędzają czasu z ekipą filmową na planie, natomiast są zaangażowani w realizację filmu i pełnią w nim istotną funkcję. Prowadzące warsztat: Aleksandra Zienowicz-Wielebska, Ewa Serwotka oraz Pola Weiner zastanowią się wspólnie z uczestnikami m.in.: Jak kształtować szeroko rozumiany dystans? Jakie korzyści niesie za sobą efekt synergii? Jak asertywnie przekonać do swojego stanowiska dla dobra projektu? Wartością dodaną warsztatu jest uzupełnienie go o głos autorytetów ze świata filmu.

Zapisy na warsztaty: Agata Cierniak, cierniakagata@gmail.com

O autorkach książki „Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych” (Wydawnictwo Wojciech Marzec) i prowadzących warsztaty:

Aleksandra Zienowicz-Wielebska - psycholog działająca w branży sportowej i filmowej. Absolwentka psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz studiów podyplomowych Psychologia w sporcie pozytywnym na Uniwersytecie SWPS WZ. Sopot. Członek Zespołu Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Certyfikowany Psycholog Sportu II Klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz rekomendowany Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2015 r., 2017 r.). Od 2015 r. związana z kadrą narodową seniorów w gimnastyce sportowej, od 2016 r. z kadrą narodową gimnastyki artystycznej. Wice Prezes Fundacji Sportu Pozytywnego, gdzie współprowadzi projekty naukowe, edukacyjne oraz szkoleniowe.

Ewa Serwotka – psycholog działająca w branży sportowej i filmowej. Rekomendowana Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (lata: 2012 i 2015, 2017- uzyskanie rekomendacji). W swoich działaniach kieruje się podejściem Psychologii w Sporcie Pozytywnym. Związana jest z Fundacją Sportu Pozytywnego i Stowarzyszeniem Pozytywnie-Aktywni. Współtwórczyni Modelu ,,i7W”. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS WZ. Wrocław oraz studiów podyplomowych Psychologia w sporcie pozytywnym na Uniwersytetu SWPS WZ. Sopot. W 2009 roku otrzymała Nagrodę Rektora Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej za wsparcie rozwoju nauki na Uniwersytecie SWPS WZ. we Wrocławiu.

Pola Weiner - działa w Fundacji Sportu Pozytywnego, gdzie współpracowała przy różnych projektach i inicjatywach m. in. Ogólnopolskim Sympozjum "Druga Wyprawa w Sporcie Pozytywnym - Droga na Biegun Mistrzostwa" czy drugiej edycji "Wspieraj i Wygrywaj - Sport Pozytywny w Gdyni" (projekt realizowany w oparciu o założenia Modelu i7W, koordynator projektu). Pod okiem psychologów pracuje z zawodnikami sportów indywidualnych i drużynowych. Współpracowała przy tworzeniu książki „Psychologia Osiągnięć dla twórców filmowych" (Zienowicz, Serwotka, 2017) i projektu „Psychologia Osiągnięć dla twórców filmowych". Swoją pracę magisterską (Uniwersytet Gdański) poświęca aspektom związanym z postrzeganiem siebie wśród aktorów.