f/5.6 / Zaprasza: Bogdan Dziworski
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
07. 02. 2018.
Pozostałe

15 lutego w Muzeum Kinematografii wystawa zdjęć prof. Bogdana Dziworskiego: f/5.6 i premiera albumu o tym samym tytule. Zapraszamy w Jego imieniu!

Szczególne zaproszenie prof. Bogdan Dziworski kieruje do swoich studentów - z przyjemnością zaproszenie przekazujemy i informujemy, że "f/5.6" do zobaczenia już od 15 lutego w Muzeum Kinematografii. Na wystawie zobaczymy zdjęcia - obraz polskiego społeczeństwa lat 60, 70 i 80. Fotografie Bogdana Dziworskiego, absolwenta i wykładowcy naszej Szkoły należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy.

Bogdan Dziworski jest autorem zdjęć filmowych i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy, z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w „Małej historii fotografii”. W efekcie każde zdjęcie to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby, przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem "My View" ukazał się w 1981 roku, w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie.

Pokaz "f/5.6" w Muzeum Kinematografii będzie obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Podczas wystawy pokazanych zostanie wiele niepublikowanych dotąd prac, specjalnie wyselekcjonowanych spośród rozległego archiwum fotografa.

Ekspozycji będzie towarzyszył album pod tym samym tytułem, w którym znajdzie się szeroki wybór czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

Po wernisaż, który rozpocznie się 15 lutego o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Dziworskim, Rafałem Łochowskim (kurator wystawy, Leica 6×7 Gallery Warszawa) i Bartłomiejem Talagą (projektant albumu towarzyszącego wystawie).

Wystawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi potrwa do 6 maja 2018 r.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/181485919271836/