Danuta Stenka: ufajcie intuicji
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
21. 12. 2013.
Pozostałe

Danuta Stenka, wybitna aktorka teatralna i filmowa, 16 grudnia była gościem Szkoły Filmowej w Łodzi. Studentom Wydziału Aktorskiego opowiadała, jak strach przed nową rolą przegrywa z ciekawością.


Aktorka przyjechała do Łodzi na zaproszenie Łukasza Maciejewskiego, naszego wykładowcy oraz współautora książki-wywiadu z Danutą Stenką "Flirtując z życiem". Aktorka była gościem zajęć Łukasza Maciejewskiego dla studentów III roku Wydziału Aktorskiego, spotkała się także z  czytelnikami i wielbicielami jej talentu.
Absolwentka studium aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku wspominała początki przygody z aktorstwem. Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek wcale o aktorstwie nie marzyła: – Chodziłam do klasy o  profilu matematyczno-fizycznym, w teatrze byłam przed egzaminami może cztery razy – na wycieczkach szkolnych – wspominała aktorka.
- Ja się absolutnie nie nadaję do tego świata. Nie potrafię walczyć o  role, zabiegać o swoją pozycję – mówiła aktorka pytana przez studentów o metodę budowania kariery. Jedynym kryterium decydującym o jej kolejnych zawodowych wyborach jest intuicja. – Po ukończeniu nauki dostałam trzy propozycje teatralnych angaży, w trzech różnych teatrach. Wybrałam tę, która wydawała się najmniej atrakcyjna. Wiem jednak, że była najlepsza. Zaufajcie intuicji, ona wie o was najwięcej.

- Czy jednak intuicja nigdy się nie myli? – pytali studenci ciekawi tego, czy aktorkę również dręczy twórcza niemoc, zwątpienie w siebie i swój talent, poczucie, że nie sprostaliśmy wymaganiom. – To, co wydaje nam się w  danej chwili najgorsze, możemy przekuć w duży sukces. Gdy jesteśmy na dnie, musimy się na to zgodzić. Ja wtedy płaczę, panikuję, rozpadam się. Odbijając się od dna możemy wzbić się bardzo wysoko – opowiadała aktorka.
Łukasz Maciejewski, który przyjaźni się z Danutą Stenką od lat, podkreślał, jak niepewną siebie i własnych umiejętności jest aktorka z tak bogatym dorobkiem teatralnym, pracująca z  najwybitniejszymi twórcami, m.in. Grzegorzem Jarzyną, Mają Kleczewską czy Krzysztofem Warlikowskim. – Mój strach przed każdą rolą jest olbrzymi. Czy dam radę? Czy sprostam wymaganiom? Z tym strachem wygrywa jednak ciekawość, która każe mi ryzykować, wchodzić, sprawdzać – tłumaczyła studentom aktorka.
O blaskach i  cieniach aktorskiego życia aktorka opowiada w książce "Flirtując z  życiem". – Śmiejemy się z Danką, że zrobiliśmy wszystko, by ta książka się nie sprzedała. Nikogo w niej nie obgadujemy, nie ma żadnych skandali, kontrowersji. Zamiast tego wybraliśmy się w uczciwą i szczerą podróż - mówił o książce Łukasz Maciejewski. O tym, jak wygląda ta książka, zdecydowało moje zaufanie do Ciebie. Bardzo Ci za nią dziękuję – zwróciła się do współautora Danuta Stenka.