O naszej Szkole - w Beijing Film Academy!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
28. 10. 2015.
Pozostałe

Rektor Szkoły Filmowej, prof. Mariusz Grzegorzek, był gościem obchodów 65. rocznicy powstania prestiżowej Szkoły Filmowej w Pekinie.

- Zdecydowaliśmy się na postawę, którą nazwałbym żartobliwie „splendid isolation”. Szkoły filmowe mnożą się jak grzyby po deszczu. Filmowe mody zakwitają i więdną. Awangarda staje się klasyką, a klasyka awangardą. Reklama kusi łatwym zarobkiem, multimedia fermentują jak bakterie. Efekciarstwo i płytki lans święcą triumfy. Młodzi ludzie łatwo ulegają wpływom… Szkoła Filmowa w Łodzi stara się w tej sytuacji ze wszelkich sił trzymać dystans i szacunek do uniwersalnych wartości. Do sensu, piękna, sztuki filmowej jako wspaniałego narzędzia opisu świata – mówił podczas wystąpienia podczas obchodów jubileuszu prof. Mariusz Grzegorzek.

Rocznica powstania Beijing Film Academy, jednej z najważniejszych szkół filmowych świata, nie była jedyną okazją do spotkania środowiska filmowego z całego świata. Uczelnia obchodziła jednocześnie 120. rocznicę filmu światowego oraz 110. rocznicą filmu chińskiego. Rektor Szkoły Filmowej prof. Mariusz Grzegorzek uczestniczył również w szczycie zorganizowanym w ramach wydarzenia: “Summit of Presidents from World Well-known Film Institutions”, na którym pojawili się rektorzy 30 filmowych uczelni świata a także dyrektorzy i prezesi najbardziej znanych instytucji filmowych. W swoim przemówieniu Rektor Szkoły Filmowej przybliżył zebranym w Pekinie filmowcom z całego świata, łódzką Szkołę.