Gdynia Film Festival - wszyscy Nasi Zwycięzcy!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
19. 09. 2015. Wydział
Reżyseria

Rewelacyjny wieczór dla Szkoły Filmowej! Zobacz wszystkich nagrodzonych podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni absolwentów i studentów Szkoły.

Główna nagroda jubileuszowej, 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni dla absolwentki reżyserii naszej Szkoły - Małgorzaty Szumowskiej za "Body/Ciało"! Nagrodzony został również Magnus von Horn i jego debiut fabularny - "Intruz" - wyróżniono go za reżyserię oraz scenariusz.  Odbierając nagrodę Magnus dziękował Andrzejowi Mellinowi, wykładowcy Szkoły Filmowej, który razem z nim pracował nad scenariuszem filmu "Intruz". W filmie Małgorzaty Szumowskiej doceniono również kreacje aktorskie - nagrodę za pierwszoplanową rolę męską odebrał Janusz Gajos, absolwent Wydziału Aktorskiego naszej Szkoły, za debiut aktorski - Justyna Suwała. To nie koniec! Nagrodę specjalną Jury Festiwalu otrzymał Jerzy Skolimowski, nasz absolwent, za film "11 minut". Srebrne Lwy odebrał Janusz Majewski, reżyser filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", absolwent naszej reżyserii. Nagroda trafiła również do absolwenta Wydziału Aktorstwa - Krzysztofa Stroińskiego za rolę w filmie "Anatomia zła" Jacka Bromskiego. Nagrodę za najlepsze zdjęcia odebrał absolwent Wydziału Operatorskiego i wykładowca Jerzy Zieliński, za film "Letnie przesilenie". Nagroda specjalna w Konkursie Młodego Kina na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni trafiła do Filipa Gieldona, za film "Luna".

„Body/Ciało”, za którego reżyserię absolwentka naszej Szkoły otrzymała w tym roku prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale to jedno z największych osiągnięć polskich twórców filmowych od wielu lat. "Body/Ciało" powstał na podstawie scenariusza Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (absolwent Wydziału Operatorskiego naszej Szkoły). W rolach głównych: Janusz Gajos, absolwent Wydziału Aktorskiego i Maja Ostaszewska. „Body/Ciało” to historia cynicznego prokuratora i jego cierpiącej na anoreksję córki. Każde z nich na swój sposób próbuje odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny - Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć. Małgorzata Szumowska Wydział Reżyserii ukończyła w 1998 roku. Obecnie jest jednym z najbardziej wyrazistych twórców filmowych w Polsce.

„Intruz" Magnusa von Horna ze zdjęciami Łukasza Żala (absolwent Wydziału Operatorskiego) produkowany przez Mariusza Włodarskiego (absolwent Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej, Lava Films), to rozgrywająca się na szwedzkiej prowincji historia 17-letniego Johna, który po wyjściu z poprawczaka próbuje rozpocząć nowe życie. Wkrótce zostaje jednak skonfrontowany ze swoją przeszłością, o której bardzo chciałby zapomnieć. Nie pozwoli mu jednak na to otoczenie. W małej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została zapomniana, wokół chłopaka narasta atmosfera osaczenia. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół. Kiedyś trafił do więzienia za sprawą agresji, nad którą nie umiał zapanować i ma poczucie, że powraca ona ze zdwojoną siłą. Musi znaleźć w sobie siłę by zmierzyć się z przeszłością. Magnus von Horn urodził się w Göteborgu w Szwecji. Studiował na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej. Jego dokument "Radek" dostał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, etiuda "Echo" zdobyła m.in.: Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym i nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium. Film znalazł się również w programie najważniejszego festiwalu kina niezależnego na świecie - w Sundance w 2010 r. Dyplomowy film von Horna - "Bez śniegu" miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2011 r., otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix w Konkursie Młodego Kina na Gdynia Film Festival.

Zobacz pełną listę nagrodzonych: http://www.festiwalgdynia.pl/aktualnosci/news/---436-_laureaci-40.-festiwalu-filmowego-w-gdyni.html

fot.
1 - prof. Mariusz Grzegorzek i Magnus von Horn
2 - kadr z filmu "Body/Ciało"
3 - kadr z filmu "Intruz"