Vivat Academia! Vivant Professores!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
03. 10. 2014.
Pozostałe

Rok akademicki 2014/2015 oficjalnie rozpoczęty! Ponad 150 osób odebrało indeksy: studenci I roku, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych. Rektor Mariusz Grzegorzek uderzył w dzwon Zygmunta!

Gośćmi inauguracji byli m.in.: Iwona Śledzińska-Katarasińska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, poseł Elżbieta Królikowska-Kińska, Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Stępień, marszałek Województwa Łódzkiego, Agnieszka Nowak, wiceprezydent Miasta Łodzi, Monika Głowacka,  Komisarz Filmowy Urzędu Miasta Łodzi, Grzegorz Matuszak, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi, Katarzyna Madaj-Kozłowska, prezes Wytwórni Filmów Oświatowych.

Na inaugurację przybyli rektorzy łódzkich uczelni: prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, prof. dr hab. Włodzimierz Nykiela, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, ks. dr Marek Marczak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, prof. Elżbieta Aleksandrowicz, prorektor ds. dydaktyki Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. dr hab. inż. Piotr Kula, prorektor do spraw innowacji Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. nauk medycznych Dariusz Nowak, prorektor ds. Rozwoju Uczelni Uniwersytetu Medycznego.

Podczas uroczystości Srebrny Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis" dostali: prof. Janusz Tylman, Mariusz Wilczynski i, pośmiertnie, prof. Henryk Ryszka.

Brązowy Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis" otrzymali: Jacek Koprowicz, prof. Jolanta Lemann-Zajicek, prof. Stanisław Szymański i Dorota Anna Wardęszkiewicz.

Wystąpienie rektora prof. Mariusza Grzegorzka wywołało entuzjastyczne brawa uczestników inauguracji (poniżej fragmenty):
- Bezprecedensowa rewolucja technologiczno-ekonomiczna generuje imponujące osiągnięcia. Coraz silniej panujemy nad światem, człowiekiem i materią. To złudne poczucie siły połączone z fascynującym rozwojem technologii komunikacji międzyludzkich, zaowocowało, paradoksalnie, zanikiem autentycznego, esencjonalnego porozumienia, a także umiejętności analizy i syntezy natury ludzkiej, której podstawowym narzędziem jest sztuka. Dziś nasza młoda demokracja, ciągle anemiczna i nieokrzepła, nie potrafi jeszcze skutecznie stawić czoła tak skomplikowanym zagrożeniom. Nie radzą sobie o wiele dojrzalsze społeczeństwa Europy Zachodniej, nawet tak liberalne i potężne jak Niemcy czy Francja.… Uderzam w ten dzwon Zygmunta, choć wiem, że młodzi ludzie, do których w szczególności kieruję te słowa, nie lubią pouczania i kaznodziejstwa, nawet z rektorskiej ambony. Dlatego teraz ujmę sprawę konkretnie, bardziej praktycznie: Chcemy walczyć z takim stanem rzeczy, nawet jeśli jest to walka z wiatrakami. Szkoła Filmowa w Łodzi jest niezwykłym miejscem. Dla sceptycznie nastawionych: są na to obiektywne dowody, nie będziemy ich teraz wymieniać ani się nimi przechwalać. Przez kilkadziesiąt lat tworzy unikalny, autorski program nauczania sztuki filmowej, wydała i ciągle wydaje wielu wybitnych absolwentów. Co roku, ku naszej radości, zdaje tu ogromna ilość młodych ludzi, dostaje się niewielka, elitarna grupa wybrańców i do Was młodzi wybrańcy kieruję właśnie te słowa: JESTEŚCIE W SZKOLE: Tak , SZKOLE, artystycznej, ale szkole. Oznacza to że:
- zobowiązani jesteście do żmudnego procesu NAUKI, uczestniczenia w zajęciach,
- obowiązują Was terminy, zaliczenia i egzaminy,
- film to nie tylko robienie filmów, najważniejszy jest aktywny stosunek do świata, odwaga i zmysł obserwacyjny,
- konfrontujemy Was z wysokimi wymaganiami, obowiązują one obydwie strony, jeżeli coś Was niepokoi, jest źródłem poczucia obniżonych standardów,
- jesteśmy gotowi na rozmowę i ewentualne zmiany,
- jeżeli jesteście niereformowalnymi wilkami stepowymi, chcecie wszystko robić SAMI, pomyliliście adres; szkoła, a także ekipa filmowa jest społecznością, miejscem wymiany wiedzy i energii,
- jeżeli już teraz jesteście zainteresowani pracą w serialu lub agencji reklamowej (a nie ma w tym nic złego), idźcie tam od razu, szkoła się tym nie zajmuje, tutaj nie będziecie mieli na to czasu,
- jeżeli denerwuje Was Łódź, bo nie odpowiada waszym standardom (a nie ma w tym nic złego), istnieją wspaniałe szkoły w innych pięknych miastach Polski i świata - przenieście się tam od razu, oszczędzicie rozczarowań sobie i innym. Nasza szkoła jest właśnie tutaj i zajęcia odbywają się na Targowej.
Spełnienie tych kilku skromnych postulatów sprawi, że będziecie mogli w wielkiej zewnętrznej harmonii, (i wewnętrznej dysharmonii, która jest przecież warunkiem twórczych poszukiwań) uczyć się, powtarzam: UCZYĆ SIĘ w szkole filmowej na Targowej w Łodzi. I żyć filmem pojmowanym jako dziedzina prawdziwej SZTUKI, bez względu na to, jak pretensjonalnie czy starodawnie to nie brzmi. A poza tym życie jest piękne, po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój, dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie, komuś wczoraj na celebryckiej ściance znowu wystawał biustonosz i majtki, a Kim Kardashian opublikowała nowe selfie. Nie dajmy się. Witam was serdeczne w progach szkoły filmowej w Łodzi.

http://wyborcza.pl/1,75475,16752706,Z_rektorskiej_ambony_Szkoly_Filmowej____Nie_dajmy.html

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3596179,inauguracja-roku-akademickiego-w-szkole-filmowej-w-lodzi-zdjecia,id,t.html

http://www.expressilustrowany.pl/artykul/3596373,nowy-rok-akademicki-w-lodzkiej-filmowce-zdjecia,id,...


Zdjęcia: Mikołaj Zacharow