Konferencja o platformach streamingowych w Szkole
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
28. 03. 2023. Wydział
Doktorska

„Zobowiązania inwestycyjne globalnych podmiotów streamingowych” to tytuł zamkniętej konferencji zorganizowanej w ramach grantu Szkoły Doktorskiej. Konferencja odbyła się w piątek 24 marca.

Badania naukowe, prowadzone w ramach grantu, dotyczą zmieniającego się krajobrazu finansowania produkcji audiowizualnych oraz kształtowania się nowych polityk w zakresie kontrybucji platform streamingowych na rzecz produkcji audiowizualnej w krajach o niskiej zdolności produkcyjnej („low capacity countries”). Badania przeprowadzone zostaną w dwóch reprezentatywnych krajach: Chorwacji i Polsce, które przyjęły odmienne systemowe rozwiązania dotyczące prawnych zobowiązań finansowych platform względem istniejącego w tych krajach systemu wspierania produkcji audiowizualnej.

Organizatorką konferencji była Joanna Szymańska, producentka filmowa oraz doktorantka naszej Szkoły Doktorskiej, która opowiedziała o idei spotkania oraz swoich badaniach naukowych w tym zakresie:

- „Tematem naszej konferencji są nie tyle platformy streamingowe, co krajobraz finansowania filmów w kontekście tego, że pojawili się nowi gracze, czyli platformy. Wymusza to nie tylko zmianę modelu finansowana, ale również przemodelowania pewnych schematów na innych podmiotach rynku, jak instytucje dysponujące funduszami publicznymi. Jestem przekonana, że tym tematem powinni być zainteresowani wszyscy, którzy chcą zajmować się produkcją i tworzeniem treści artystycznych, dlatego że zarówno reżyserzy, scenarzyści, producenci – wszyscy jesteśmy elementami wielkiego rynku audiowizualnego. Na każdego ma wpływ to, w jaki sposób możemy sfinansować nasze historie. Czy jesteśmy w stanie opowiadać te historie, które nas interesują, czy być może znajdujemy się w sytuacji, w której musimy pracować nad treściami, które możemy sfinansować. Wydaje mi się, że ten temat finansowania i tego, jak ten krajobraz funduszy publicznych i prywatnych wygląda w naszym rejonie Europy, powinien być dla nas wszystkich interesujący.”

Pojawiło się pytanie, czy platformy streamingowe stanowią szansę czy zagrożenie dla finansowania produkcji filmowej.
- „Jako producentka pracująca z platformami muszę powiedzieć, że z pełnym przekonaniem, absolutnie, jest to szansa! Dlatego, że są to organizacje pracujące w zupełnie innej strukturze niż fundusze publiczne. Są to firmy, które podejmują decyzje znacznie szybciej i w sposób bardziej transparentny. Lepiej komunikują się niż często zbiurokratyzowane struktury. Natomiast, oczywiście, taka zmiana, która nastąpiła w ostatnich trzech latach, jest też potencjalnie zagrożeniem, dlatego że platformy kierują się bardzo określonym i specyficznym gustem, odwołują się do wygenerowanych przez algorytmy marketingowe schematów, na podstawie których podejmują decyzje kreatywne. Problemem jest to, że w żaden sposób nie jest to uregulowane, to znaczy, że my - producenci i twórcy - nie dostajemy konkretnych informacji: ile osób obejrzało nasz projekt, ile kliknięć i widzów mieliśmy. Uważam, że ten obszar powinien być uregulowany”.

Konferencja została zorganizowana dzięki wewnętrznemu grantowi Szkoły Doktorskiej, dzięki czemu zawiązano międzynarodowy zespół naukowy w składzie: Petar Mitric (Uniwersytet Kopenhaski), Ivana Kostovska (Uniwersytet w Brukseli) i Joanna Szymańska (Szkoła Filmowa w Łodzi).

- „Całość projektu, który jest współfinansowany przez Szkołę Filmową w Łodzi, dzięki grantowi, który otrzymałam jako doktorantka Szkoły Doktorskiej, jest koordynowana przez szwedzki instytut Film Ivast. Znany jest on w Europie głównie z tego powodu, że bada rynek i stara się zrozumieć jego mechanizmy działania. Publikuje serie wnikliwych raportów dotyczących zmian, jakie zachodzą na rynku. Ja miałam przyjemność znaleźć się w grupie, której przewodniczy Petar Mitric, moderator dzisiejszego spotkania. Kilka lat temu to właśnie Petar przeprowadził ze mną wywiad badawczy, na potrzeby własnego doktoratu, który przygotowywał. Tak się poznaliśmy. W zeszłym roku, kiedy dowiedział się, że dostałam się do Szkoły Doktorskiej, zaproponował mi, abyśmy wspólnie przygotowali tę konferencję i żebyśmy też wspólnie pracowali nad raportem dotyczącym zmian w strukturach finansowania i modelach biznesowych producentów z Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to pewnego rodzaju sojusz doktorantów”.

Projekt zakłada przeprowadzenie kilku sesji warsztatowych: jedna odbyła się właśnie w Łodzi (24 marca 2023), kolejna planowana jest w Zagrzebiu.