Jak zrobić DOBRE KINO DLA DZIECI?
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
26. 02. 2018. Wydział
Reżyseria

/ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA/ Nie tylko baśnie, animacje i science-fiction o robotach podbijających galaktykę. Jak zrobić DOBRE KINO DLA DZIECI? 1 marca warsztaty dla studentów Szkoły.

- W ramach zapowiedzianych przeze mnie starań o ułatwienie przejścia ze Szkoły do dorosłego życia zawodowego planujemy dwuczęściowe wydarzenie edukacyjne poświęcone twórczości dla widzów dziecięcych – mówi Dziekan Wydziału Reżyserii – Piotr Mikucki.

Warsztaty Kids Films Project dotyczące realizacji filmów dla młodego widza, które odbędą się 1 marca w naszej Szkole i dedykowane są naszym studentom, współorganizowane są przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Warsztaty skierowane są do studentów zainteresowanych tworzeniem filmów dla młodego widza, w szczególności studentów reżyserii, scenariopisarstwa, produkcji i animacji.

- Polskie kina wyświetlają prawie wyłącznie produkcje hollywoodzkie o zabawkach, zwierzętach, czy robotach podbijających galaktykę lub zbawiających świat, a nieobecne są w nich filmy realistycznie opowiadające o dziecięcym bohaterze i jego naturalnym otoczeniu oraz relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Tymczasem w Niemczech, Holandii, Skandynawii, Francji, czy nawet Czechach powstaje kilka lub kilkanaście filmów aktorskich dla dzieci rocznie. Wyzwaniem kina dla młodego widza jest opowiedzenie historii dostosowanej do wieku, a jednocześnie nie infantylizującej i nadmiernie spłaszczającej psychologii bohaterów. To wyzwanie proponujemy naszym studentom – mówi Piotr Mikucki.

Podczas warsztatów ze studentami spotkają się: Philip LaZebnik – scenarzysta m.in. filmów "Mulan" czy "Pocahontas", tutor warsztatów scenariuszowych Kino Dzieci.Pro; Wojciech Stuchlik, producent filmu "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja, współpracujący z takimi firmami jak Platige Image czy TFP oraz Maciej Jakubczyk – Dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Na warsztatach 1 marca projekt się nie kończy – wręcz przeciwnie. Po warsztatach czekamy na zgłoszenia naszych studentów i absolwentów, którzy chcieliby rozwijać swoje pomysły na filmy dla dzieci pod kierunkiem Philipa LaZebnika. W wyniku konkursu pomysłów do udziału w warsztatach zakwalifikuje się od 4 do 8 pomysłów, które będą rozwijane do etapu treatmentu. Za każdym z pomysłów ma stanąć para reżysersko-scenariuszowa, reżysersko-producencka lub scenariuszowo-producencka.

Celem jest development 4-8 projektów studenckich rozwijanych przez 4-8 par autorów, które jesienią 2018 roku wzięłyby udział w dorocznej sesji pitchingu Warsaw Kids Film Forum, a następnie rozwijane byłyby aż do aplikacji o środki z priorytetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W roku 2016 PISF otworzył priorytet wraz z alokacją 10 mln. zł na produkcję filmów dla młodego widza. Priorytet ten jest celowy (filmy dla młodego widza), a środki nań przeznaczone są nieprzesuwalne na inne cele, co sprawia, że szanse na debiut w tym obszarze tematycznym są wyraźnie większe, niż w innych.

Projekty rozwijane podczas minionych dwóch edycji programu Kino Dzieci.Pro prowadzonego przez Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty wielokrotnie otrzymywały dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pierwszy projekt rozwijany na warsztatach – "Tarapaty" w reżyserii Marty Karwowskiej, produkcja Koi Studio, trafił do kin 15 września 2017 roku i był frekwencyjnym sukcesem. Kolejne scenariusze rozwijane są na trwającej, trzeciej edycji programu.

Harmonogram warsztatów w Szkole Filmowej
1 marca, czwartek, bud. Z, sala 102:

10:30-11:30 – wykład Macieja Jakubczyka – "Kino dla dzieci w Polsce i Europie. Szanse i możliwości"
11:30-11:45 – przerwa kawowa
11:45-13:15 – masterclass Philipa LaZebnika – "The secrets of Walt Disney movies – tips and tricks to write films for kids". UWAGA: wykład w języku angielskim
13:15-14:15 - lunch
14:15-15:45 – wykład Wojciecha Stuchlika "Trudności i wyzwania w tworzeniu filmów dla dzieci w Polsce"
15:45-16:00 - podziękowania, zakończenie

Uwaga: warsztaty są otwarte dla studentów wszystkich kierunków Szkoły

O gościach warsztatów:

Philip LaZebnik
Pracował przy wielu projektach w Los Angeles i Europie, początkowo związany ze Studiem Disneya i Dream Works, jako scenarzysta przy takich produkcjach jak "Mulan", "Pocahontas", "Książę Egiptu" czy "Droga do El Dorado". Od kilku lat mieszka w Danii, gdzie pisze i konsultuje scenariusze do filmów i produkcji telewizyjnych. Jest tutorem Kino Dzieci.Pro od pierwszej edycji programu.

Wojciech Stuchlik
Producent filmowy, producent filmu "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja, współpracujący m.in. z Platige Image czy TFP. Obecnie rozwija i produkuje kilka filmów aktorskich dla dzieci oraz filmów animowanych.

Maciej Jakubczyk
Dyrektor Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Współtwórca programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej organizowanego w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Członek komisji eksperckiej Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, oceniającej pełnometrażowe filmy dla młodego widza lub widowni familijnej. Ekspert Europa Cinemas oraz wykładowca na Uniwersytecie SWPS.