Tu się rodzą SŁOWOBRAZY I OBRAZOSŁOWA
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
29. 11. 2017.
Pozostałe

Słowo nie jest ważniejsze od Obrazu. Obraz nie znaczy więcej niż Słowo. Sztuką je ze sobą spotkać. Międzywydziałowa Pracownia Obrazu i Słowa, zainicjowana przez Bronkę Nowicką, podjęła to wyzwanie.

SŁOWOBRAZ może zacząć się od tekstu – działającego na naszą wyobraźnię, poruszającego nas, gotującego nam w głowie konkretne obrazy. Wiersz, fragment powieści, część reportażu. Może OBRAZOSŁOWO zacząć się też od obrazu – jaki obraz, jaka scena, najbardziej Cię inspiruje? Dla słowa odszukaj odpowiedniego obrazu, dla obrazu – odpowiedniego słowa. Ale nie ilustruj jednego drugim. Zrób tak, by się SŁOWO i OBRAZ spotkało.

To dopiero wyzwanie! Próbują. Głównym celem Pracowni Obrazu i Słowa działającej od tego roku akademickiego w naszej Szkole jest proces kreowania krótkich form filmowych (maksymalnie 5 minut), będących efektem połączeń obu tworzyw. Gotowe, wyselekcjonowane prace zasilą międzynarodowe pokazy, festiwale i inne wydarzenia, na które wprowadzi Uczestników pracowni współpracująca ze Szkołą Filmową platforma The Creative Process.

W zajęciach prowadzonych przez Bronkę Nowicką, naszą absolwentkę, artystkę wizualną i poetkę, uczestniczą studenci wszystkich naszych Wydziałów. W bardzo intymnej, a przy tym pulsującej energią atmosferze, z olbrzymim szacunkiem przypatrują się słowu. Robią to razem, bez urazy wchodzą sobie w słowo, uzupełniają a zdarza się, że i kontrują to, co w danym słowie widzą. 

Powstanie Pracowni zainicjowała Bronka Nowicka, która z powodzeniem – w filmie, w teatrze i w literaturze, obrazy i słowa łączy. Ze Szkoły Filmowej pamiętamy przede wszystkim jej "Tristis" (z Krzysztofem Majchrzakiem i Marią Ciunelis w rolach głównych, opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek i Jolanta Dylewska) - etiudę, która przyniosła jej wyróżnienie Festiwalu Filmów Studenckich w Monachium i nagrodę dla najlepszego filmu na Festiwalu Szkół Filmowych w Bolonii. Reżyserowała w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie, Teatrze Studio w Warszawie i Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Jest laureatką prestiżowej nagrody NIKE za książkę „Nakarmić kamień”. Efekty badania relacji ludzi i przedmiotów, której poświęca dużą część swojej twórczej aktywności, mieliśmy okazję oglądać na wystawie „Dwa Piachy” w Galerii Szklarnia.

Gościem kolejnych zajęć Pracowni Obrazu i Słowa (11 grudnia) będzie Katarzyna Libura, krytyczka literacka, absolwentka filologii polskiej ze specjalnością antropologiczno-kulturową i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Razem z Bronką Nowicką i studentami Szkoły podejmą kolejną próbę spotykania Słowa i Obrazu.

Więcej o Pracowni czytaj również tutaj: https://www.filmschool.lodz.pl/fileups/spm/20171009161320-bronka-nowicka-pracownia-slowa-i-obrazu-.p...

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z ZAJĘĆ!
fot. Filip Szkopiński