KOCHAM/NIENAWIDZĘ
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
28. 11. 2016. Wydział
Aktorski

To nie było kolejne z cyklu „spotkań z ciekawym człowiekiem”, ani słynne „master class”. To było spotkanie Człowieka z Człowiekiem. Krzysztof Majchrzak gościem Wydziału Aktorskiego.

Nie będzie relacji zdanie po zdaniu – bo to było zbyt blisko – zbyt intymnie. Krzysztof Majchrzak, znakomity aktor i pedagog, który był i studentem naszej Szkoły i Akademii Teatralnej w Warszawie, spotkał się ze studentami Wydziału Aktorskiego i – SZCZERZE – BEZKOMPROMISOWO – z widocznym poczuciem ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA RADY, które daje młodym ludziom, mówił.

Więc fragmentami, by nie naruszyć sensu tego spotkania to, co wybrzmiało zdecydowanie najgłośniej.

O tych, których spotkał na studenckiej drodze i co na niej jest najistotniejsze.

- Witold Zatorski (aktor, reżyser teatralny, pedagog, był wykładowcą Wydziału Aktorskiego) – to był autor całego mojego życia w tym zawodzie – i tego, kim jestem i moich osiągnięć i moich porażek – wszystkiego. Jest ogromna różnica między byciem a graniem. Aktorzy chcą się WCIELAĆ, ANGAŻOWAĆ, PRZEOBRAŻAĆ, a nie potrafią BYĆ – mówił Krzysztof Majchrzak

O sposobie na życie, i aktora, i człowieka; bez poczucia straty i zmarnowanej szansy.

- Mnie się to udało. Nigdy nie zabiłem w sobie dziecka i tym się szczycę. Rób to, co czujesz, co Ci wskazuje serce, słuchaj go, nie zważaj na to, co dookoła. KOCHAM/NIENAWIDZĘ. Nie ma innej drogi. Piórem, myślą, pięścią – dbajcie o siebie. Pilnujcie świętości swojego serca – w tym nikt Wam nie może mieszać! – mówił do młodych aktorów.

I o tym po co to, co robię, jest.

- Co daje aktor? Krowa dale mleko. Górnik – węgiel. Lekarz – zdrowie. Artysta – poruszenie. Jeżeli nie porusza drugiego człowieka nie jest potrzebny, jego praca jest do niczego, nie ma sensu. Najważniejsze jest to, co możesz zrobić z drugim człowiekiem. To brutalne ale tak jest – jeżeli nie zobaczę na twarzach ludzi na widowni – filmu czy spektaklu - żadnej emocji – moja praca jest DO KOSZA!

Krzysztof Majchrzak był gościem Wydziału Aktorskiego, przyjął zaproszenie Łukasza Maciejewskiego, który prowadzi zajęcia ze studentami aktorstwa naszej Szkoły. Tego samego dnia wieczorem podczas Gali Otwarcia Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia pokazano premierowo film „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego, w którym Krzysztof Majchrzak stworzył główną postać – Forsta. To kolejna współpraca aktora i reżysera, dzięki której powstają znakomite filmy i kreacje, wystarczy wspomnieć - "Historię kina w Popielawach" (1998) czy "Pornografię" (2003).

red. Jolanta Kolano
fot. Michał Siarek