KRYSZTAŁOWEJ nam zazdroszczą
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
28. 11. 2016. Wydział
Aktorski

„Kryształowa Dziewczyna” w reżyserii Artura Urbańskiego premierowo. Dyplom aktorów zobaczyli widzowie Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia.

- Głównym naszym założeniem było to, by stworzyć studentom szansę debiutu w kinie fabularnym. Tempo pracy były zawrotne – 9 miesięcy od czasu rozpoczęcia pracy nad filmem do pierwszego pokazu w trakcie. To, że to się udało jest zasługą wielu bardzo zaangażowanych w tej film ludzi i za to zaangażowanie im dziękuję – mówił Artur Urbański, reżyser „Kryształowej Dziewczyny”.

„Kryształowa dziewczyna” jest filmem dyplomowym studentów aktorstwa. Na premierze obok Artura Urbańskiego, reżysera i scenarzysty filmu mówili także aktorzy – studenci Wydziału Aktorskiego: Magdalena Celmer, Joanna Zagórska, Mateusz Kocięcki i Bartosz Sak, prof. Zofia Uzelac, Dziekan Wydziału Aktorskiego Szkoły, Agata Golańska – producentka filmu i montażyści – Nikodem Chabior i Alan Zajer.

 - To była dla nas wielka szansa i zrobiliśmy wszystko, by ją wykorzystać. Czuliśmy się wyróżnieni, gdy w trakcie Festiwalu Szkół Teatralnych (gdzie film pokazany był po raz pierwszy) wszyscy przyjeżdżali ze spektaklami, a my mieliśmy jeszcze FILM – mówiła Magdalena Celmer, aktorka, która w filmie stworzyła postać Wiesi.

Od dwóch lat na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej obok dyplomowych spektakli powstaje także dyplomowy film. Pierwszym był „Śpiewający obrusik” w reż. Mariusza Grzegorzka, drugim – „Kryształowa Dziewczyna”, której pierwsza projekcja odbyła się w ramach gali otwarcia tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Film był także w Konkursie Inne Spojrzenie Festiwalu Filmowego w Gdyni.

- Studenci innych szkół pytają nas o „Kryształową Dziewczynę” i nam jej zazdroszczą. Zazdroszczą nam samej możliwości pracy z kamerą, już w szkole. Oni zazdroszczą a my się z tego cieszymy – mówiła Joanna Zagórska (filmowa żona Wasyla).

Pomysł realizacji filmów dyplomowych będzie rozwijany, w produkcji jest już kolejny film.

- To dla studentów wyjątkowa przygoda i myślę, że możliwa ona jest tylko w naszej Szkole. Nie ma drugiej takiej szkoły, która podjęłaby się takiego wyzwania – produkcji pełnometrażowego filmu fabularnego. Spektakle dyplomowe są grane przez kilka miesięcy, pamięć o nich się zaciera, a film zostanie na zawsze– mówiła Dziekan Wydziału Aktorskiego Zofia Uzelac.

Realizacja filmu jest dużym wyzwaniem realizacyjnym i produkcyjnym dla Szkoły:

- „Kryształowa Dziewczyna” tworzyła się właściwie trzy razy – najpierw, gdy była „pisana”, później – gdy robiliśmy zdjęcia, ostatni raz – w trakcie montażu. Pracowaliśmy w Szkole, w przyjaznych warunkach – wszyscy dookoła reagowali na nasze potrzeby i prośby – Agata Golańska, producentka filmu.

Bohaterami wielowątkowego filmu, jaką jest „Kryształowa Dzie2wczyna”, są młodzi ludzie, przeżywający swoje wczesne miłości: Adrian, Jacuś, Wiesia, Kryształowa Dziewczyna, Wasyl. - Miłość jest krucha – trzeba o nią dbać i o nią walczyć. To zjawisko, którego najsilniej doświadczamy w trakcie swoich młodzieńczych lat. Wiedziałem, że w tym młodych ludziach ten temat będzie silnie rezonował – mówił Artur Urbański.

red. Jolanta Kolano
fot. Michał Siarek