Zapraszamy: warsztaty Mariana Marzyńskiego
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
10. 03. 2018. Wydział
Operatorski

/ AKTUALIZACJA - ZOBACZ ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW / Warsztaty polskiego scenarzysty i reżysera - dokumentalisty tworzącego w USA odbędą się w Szkole 8 marca. Zapraszamy studentów wszystkich kierunków.

Marian Marzyński, Polak o żydowskich korzeniach, ocalały z warszawskiego getta, wyjechał z Polski po marcu ’68 roku. W filmografii miał wówczas bardzo udany debiut – "Powrót statku" (1963) nawiązujący do stylu cinema verite Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Krakowie), liczne reportaże i programy telewizyjne. Z Polski trafił do Danii, stamtąd – do USA, gdzie mieszka i pracuje do dzisiaj. Wykładał w renomowanej Rhode Island School of Design (jego uczniem był mi.n Gus van Sant) i konsekwentnie rozwijał drogę filmowca dokumentalisty. Filmem "Powrót do Polski" (1980) rozpoczął realizację serii dokumentów pokazujących polski Sierpień i kraj dekady stanu wojennego z perspektywy polskiego twórcy odwiedzającego rodzinny kraj i opowiadającego o nim światu bez ograniczeń cenzuralnych. Odniósł szereg sukcesów jako dokumentalista w USA, poruszał temat amerykańskiej tożsamości w kraju tworzonym przez kolejne fale emigrantów. Kluczowe miejsce w jego twórczości zajmuje temat Holocaustu, w sposób dramatyczny wpleciony w jego własną biografię. Warto wskazać szczególnie na epicki, trzygodzinny "Shtetl" (1996), poruszającą opowieść o dziejach żydowskich mieszkańców Brańska, małego miasteczka na wschodzie Polski, których reżyser odnalazł w rożnych zakątkach świata. Za ten film Marzyński otrzymał Grand Prix na prestiżowym Festiwalu Cinema du Reel w Paryżu. Temat dzieciństwa w obliczu Zagłady porusza w filmie-wyznaniu "Nigdy nie zapomnij kłamać". W tej dokumentalnej opowieści o żydowskich dzieciach ocalonych z warszawskiego getta Marzyński połączył narrację o swojej biografii z historiami kilkorga innych osób, które latem 2012 roku wyruszyły z nim w wyjątkową podroż w czasie.

Warsztaty w Szkole Filmowej w Łodzi odbędą się w ramach zająć na kierunkach reżyseria i sztuka operatorska, zaproszenie do udziału w nich kierujemy jednak do studentów wszystkich kierunków.

Program warsztatów:

10:00-11:30. FILMY POLSKIE. DYSKUSJA.
"Powrót statku": debiut filmowy o przyjeździe statku
"MS Batory" z polsko-amerykańskimi emigrantami, podwójne Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Krakowie,17’ .
"Licytacja": sprzedaż przedmiotów znalezionych w warszawskich tramwajach i autobusach. 10’.
"Dzień X": przed komisją poboru do ludowego Wojska Polskiego, 11 min.
"Monte Kalwaria": impresja z rajdu samochodowego w Górze Kalwarii, 10’
"Przed turniejem": za kulisami telewizyjnego "Turnieju Miast", 10’

12:00-14:00. AMERYKAŃSKA SZKOŁA FILMOWA. DYSKUSJA.
"Life on marz": Pamiętnik nauczyciela amerykańskiej szkoły filmowej, który po 30 latach odwiedza swoich byłych studentów, wspólnie wracając do ich szkolnych filmów.

Od 14:30 FILMY STUDENCKIE.
Przegląd i rozmowa o aktualnych filmach studentów naszej Szkoły.

Warsztaty odbędą się w Sali Projekcyjnej w budynku H (Wydział Aktorski)

Uwaga:

* dzień wcześniej, 7 marca o godz. 18.00, w Muzeum Kinematografii w ramach Prologów 28. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu promocja autobiograficznego albumu Mariana Marzyńskiego „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych”.

* filmy Mariana Marzyńskiego można obejrzeć na jego stronie internetowej: lifeonmarz.com