42 27 54 763
scenariusz@filmschool.lodz.pl
jkaliszak@filmschool.lodz.pl
42 27 55 808
jwesolek@filmschool.lodz.pl
Możliwość potwierdzenia efektów uczenia się (walidacji) jest propozycją skierowaną do osób, które uzyskały pewne kompetencje poza formalnym systemem edukacji, np. w pracy zawodowej. Proces walidacji pozwala uznać przez Szkołę nabyte efekty uczenia się kandydata niezależnie od tego, w jaki sposób zostały osiągnięte. Celem ich potwierdzenia jest:
- ułatwienie osobom posiadającym doświadczenie zawodowe dostępu do studiów wyższych,
- skrócenie czasu odbywania studiów poprzez zaliczenie określonych przedmiotów bez konieczności uczestnictwa w pełnym wymiarze zajęć dydaktycznych.
Inaczej mówiąc, jest to przyspieszona ścieżka zdobycia dyplomu uczelni wyższej. Jeśli kandydat potwierdzi, że posiadane przez niego wiedza, umiejętności i kompetencje pokrywają się z tymi, które nabyłby podczas studiów, jako student nie będzie musiał uczęszczać na przedmioty, które zaliczył w procesie walidacji.
Wnioski można składać w sekretariacie specjalności od lutego do końca marca każdego roku (w dniach roboczych) lub przesyłać pocztą. Egzaminy weryfikacyjne odbywają się w kwietniu. Konkretny termin wyznacza Komisja ds. Weryfikacji Efektów Uczenia się.
Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone osobie posiadającej:
Warunkiem zakwalifikowania do egzaminu potwierdzającego efekty uczenia się jest złożenie:
Opłata za przeprowadzenie procesu potwierdzania efektów uczenia się określana jest indywidualnie i zależy od ilości sprawdzanych przedmiotów.
Naliczana jest ona wg poniższego wzoru:
(a × b + c) × 1,2
gdzie:
a – liczba weryfikowanych/sprawdzanych przedmiotów,
b – stawka za weryfikację jednego przedmiotu, która wynosi 288 zł,
c – koszt prac administracyjnych Komisji = 1440 zł,
1,2 – współczynnik określający koszty pośrednie Uczelni
(na poziomie 20%).
Jeśli nauczanie przedmiotu trwa dłużej niż 1 rok, opłata wnoszona jest za każde zaliczenie wymagane programem studiów. Jednakże, na podstawie złożonych prac Komisja może zdecydować o utworzeniu z kilu przedmiotów jednego bloku zaliczeniowego i odstąpić
od pobierania opłaty za każdy pojedynczy przedmiot wchodzący w skład tego bloku.
Opłata wnoszona jest w terminie 7 dni od dnia podpisania lub doręczenia Umowy.
Przyjęcie na studia odbywa się w oparciu o ranking punktacji uzyskanej w rekrutacji oraz określony przez Uczelnię limit miejsc.