By mówić ciałem, nie słowem. Zszyliśmy Europę!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
27. 09. 2015. Wydział
Aktorski

W międzynarodowym towarzystwie. O aktorstwie. Europejskie warsztaty szkół teatralnych "Zszywanie Europy" za nami.

ARTS 2 w Mons, Institut für Schauspiel und Schauspielregie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, Akademija Umetnosti w Belgradzie, HB Studio w Nowym Jorku i Hochschule für Schauspielkunst "Ernst Busch" w Berlinie i Szkoła Filmowa w Łodzi – razem! To olbrzymia szansa - pracują z nami wykładowcy najlepszych szkół teatralnych Europy i świata – mówi Zofia Uzelac, Dziekan Wydziału Aktorskiego. – To niepowtarzalna okazja do poznania różnych technik i metod wyrazu za pomocą tylko i wyłącznie ciała. Aktor musi wyjść poza język, którym się posługuje, musi potrafić mówić językiem uniwersalnym – językiem ciała.

Podczas zamknięcia warsztatów, 2 października odbyła się promocja wyczekiwanej na polskim rynku wydawniczym publikacji "Szacunek dla aktorstwa" Uty Hagen. Książka została wydana przez Wydawnictwo Szkoły Filmowej w Łodzi. Promocja książki była dopełnieniem całotygodniowych warsztatów, które odbyły się na Wydziale Aktorskim naszej Szkoły. Spotkanie zamykające poprowadził Łukasz Maciejewski, wybitny krytyk, wykładowca Wydziału Aktorskiego naszej Szkoły.

Kiedyś ciało aktora pełniło rolę rusztowania dla słowa, dziś samo stało się jednym z najważniejszych środków wyrazu. Mowa ciała wyparła mowę słowa. Wydział Aktorski chce dostarczyć studentom wiedzy praktycznej o nowych sposobach ekspresji, o możliwościach przekazywania wielu treści za pomocą ciała. Warsztaty poświęcone były treningowi aktorskiemu, wielostronnemu, prowadzonemu różnymi metodami, wykorzystującemu doświadczenia różnych szkół i kultur. Warsztaty prowadzili wykładowcy europejskich i amerykańskich szkół teatralnych: Bernard Clair z ARTS 2 École Supérieure Des Arts, Academy of Arts w Mons, Grażyna Dyląg z Institut für Schauspiel und Schauspielregie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, Carol Rosenfeld z HB Studio w Nowym Jorku, Dragana Varagić z Akademija Umetnosti w Belgradzie oraz Michael Keller z Hochschule für Schauspielkunst "Ernst Busch" w Berlinie.

fot. Michał Siarek i Adrian Jaszczak