Szumowska i von Horn z szansą na nagrodę EFA
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
10. 09. 2015. Wydział
Reżyseria

Filmy naszych absolwentów znalazły się wśród 52 tytułów rekomendowanych przez EFA do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Na liście znalazł się film Małgorzaty Szumowskiej „Body/Ciało” ze zdjęciami Michała Englerta (absolwent Wydziału Operatorskiego) oraz debiut Magnusa von Horna „Intruz” ze zdjęciami Łukasza Żala (absolwent Wydziału Operatorskiego) produkowany przez Mariusza Włodarskiego (absolwent Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej, Lava Films). Wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia w Berlinie. Przypomnijmy – w ubiegłym roku na gali Europejskiej Nagrody Filmowej tryumfowała „Ida” Pawła Pawlikowskiego.

„Body/Ciało”, za którego reżyserię absolwentka naszej Szkoły otrzymała prestiżowego Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale to jedno z największych osiągnięć polskich twórców filmowych od wielu lat. Film Małgorzaty Szumowskiej konkurował w konkursie głównym berlińskiego święta kina z osiemnastoma innymi tytułami. Wśród kandydatów do nagrody byli m.in. "Rycerz pucharów" Terence'a Malicka, "Królowa pustyni" Wernera Herzoga, "Nobody Wants the Night" Isabel Coixet czy "Eisenstein w Guanajuato" Petera Greenawaya. "Body/Ciało" powstał na podstawie scenariusza Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. W rolach głównych: Janusz Gajos, absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, i Maja Ostaszewska. „Body/Ciało” to historia cynicznego prokuratora i jego cierpiącej na anoreksję córki. Każde z nich na swój sposób próbuje odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny - Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć. Małgorzata Szumowska Wydział Reżyserii ukończyła w 1998 roku. Obecnie jest jednym z najbardziej wyrazistych twórców filmowych w Polsce.

„Intruz" Magnusa von Horna, druga z nominowanych do nagrody polska koprodukcja, to rozgrywająca się na szwedzkiej prowincji historia 17-letniego Johna, który po wyjściu z poprawczaka próbuje rozpocząć nowe życie. Wkrótce zostaje jednak skonfrontowany ze swoją przeszłością, o której bardzo chciałby zapomnieć. Nie pozwoli mu jednak na to otoczenie. W małej społeczności, do której powraca, jego zbrodnia nie została zapomniana, wokół chłopaka narasta atmosfera osaczenia. John czuje się opuszczony przez dawnych przyjaciół. Kiedyś trafił do więzienia za sprawą agresji, nad którą nie umiał zapanować i ma poczucie, że powraca ona ze zdwojoną siłą. Musi znaleźć w sobie siłę by zmierzyć się z przeszłością. Magnus von Horn urodził się w Göteborgu w Szwecji. Studiował na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej. Jego dokument "Radek" dostał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, etiuda "Echo" zdobyła m.in.: Srebrnego Lajkonika dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym i nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium. Film znalazł się również w programie najważniejszego festiwalu kina niezależnego na świecie - w Sundance w 2010 r. Dyplomowy film von Horna - "Bez śniegu" miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Locarno w 2011 r., otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix w Konkursie Młodego Kina na Gdynia Film Festival.

Zobacz pełną listę: http://europeanfilmawards.eu/en_EN/selection-current

Fotosy:
2,3 - "Intruz" reż. Magnus von Horn
4,5 - "Body/Ciało" reż. Małgorzata Szumowska