ZROBILIŚMY FERMENT NA TYCH HORYZONTACH!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
29. 07. 2015.
Pozostałe

Na ekranach Wrocławia najciekawsze niezależne filmy świata. A wśród nich nasz „Śpiewający obrusik”! Za nami pierwszy pokaz, sala wypełniona po brzegi. Sukces!

Był Mariusz Grzegorzek, reżyser filmu, Rektor Szkoły. Była silna reprezentacja Wydziału Aktorskiego – dziekan Zofia Uzelac i prodziekan Piotr Seweryński. Byli Ci najważniejsi – studenci IV roku Wydziału Aktorskiego, młodzi aktorzy, którzy „Obrusikiem” debiutowali na wielkim ekranie! Sytuacja bezprecedensowa bo to debiut w dyplomie!

- To nie jest jednorazowy wybryk. Chcemy, by filmowe dyplomy stały się tradycją naszej Szkoły. Już planujemy kolejne pełnometrażowe filmy, z kolejnymi dyplomowymi rocznikami. Rozmawiamy z Arturem Urbańskim, Jankiem Komasą – mówił Mariusz Grzegorzek, Rektor Szkoły. „Śpiewający obrusik”, pierwszy zrealizowany w szkole artystycznej w Polsce, pełnometrażowy debiut aktorski wziął się z… pomysłu studentów.

– Wymyśliliśmy to na II roku studiów. Oczywiście nie wiedzieliśmy wtedy, gdzie nas to zaprowadzi, ale bardzo nam zależało, by udało się to zrealizować. Bardzo chcieliśmy, by to Mariusz Grzegorzek wyreżyserował ten film – wspominali aktorzy.

- To świetny pomysł na to, by wyróżnić Waszą Szkołę, zaznaczyć jej filmowy charakter.
- Promocja tych młodych aktorów – przede wszystkim to daje ten film. Wysyłajcie reżyserom DVD, rozdawajcie gdzie się da!
- Jestem fanem Pana filmów, tego, co robił Pan w Teatrze Jaracza, teraz także filmu „Śpiewający obrusik”

To wybrane głosy z widowni, wypełnionej dziś po brzegi! Nie wierzcie jednak na słowo, obejrzyjcie film sami. Drugi nowohoryzontowy pokaz już w piątek o godz. 13.15 w Sali nr 7 Kina Nowe Horyzonty. A dla tych, którym bliżej na Pomorze – zapraszamy – „Śpiewający obrusik” będzie również na Festiwalu Filmowym w Gdyni! A to dopiero początek!

Na wyprodukowany w Szkole Filmowej "Śpiewający obrusik" składają się cztery niezależne nowele filmowe, operujące skrajnymi formami stylistycznymi, m.in.: czarno-biała opowieść o zagubieniu młodych ludzi, pozbawionych celu i radości życia, utopionych w marazmie blokowej rzeczywistości; neurotyczna podróż przez krainę emocjonalnego i fizycznego wyniszczenia spowodowanego ucieczką w narkotyki; wyrafinowana, choć zanurzona w popkulturze, poetycka adaptacja greckiej baśni. Źródłem wspólnej emocjonalnej temperatury filmowych historii jest nadzieja na przebudzenie i wiara w miłość, która pozwala przetrwać najbardziej drastyczne życiowe epizody. Pokazane w filmie opowieści, spięte dokumentalnymi fragmentami z castingu aktorów, prowadzą do surrealistycznego, frenetycznego finału.

Widzowie wrocławskiego festiwalu będą mieli dwukrotną szansą na obejrzenie unikalnego projektu Szkoły. „Śpiewający obrusik” będzie miał swoje projekcje 29 lipca o godz. 16:15 oraz 31 lipca o godz. 13:15 w sali nr 7 Kina Nowe Horyzonty. Sprzedaż biletów rusza już 8 lipca! Do tej pory film miał tylko jeden pokaz specjalny – 5 maja otworzył 33. edycję Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego przez Szkołę Filmową w Łodzi. W planach oficjalna premiera, prezentacje na filmowych festiwalach, jesienią - kinowa dystrybucja. Uwaga: po projekcjach zaplanowano spotkania z reżyserem filmu - Mariuszem Grzegorzkiem, Rektorem Szkoły Filmowej oraz obsadą - studentami IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

O czym śpiewa OBRUSIK?
O SPEŁNIANIU MARZEŃ - studenci czwartego roku wydziału aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi pod opieką Mariusza Grzegorzka stworzyli pierwszy w historii pełnometrażowy, film dyplomowy.
O ODWADZE - nie bali się ograniczeń, opowiedzieli prosto z serca historie, które próbują być autentyczne i mądre, a jednocześnie zwariowane i niemądre.
O ZADAWANIU PYTAŃ, PO TO BY DOTKNĄĆ SIEBIE. PO TO BY DOTKNĄĆ CIEBIE.

„..Wypłukała krew ze złotej czarki i napełniła różaną wodą. Zanurzyła w niej śpiewający obrusik a on wyszeptał: PRZYJDŹ! PRZYJDŹ! PRZYJDŹ! rozległ się szelest rozpostartych skrzydeł…”

Zapraszamy na oficjalny profil FB filmu: https://www.facebook.com/pages/%C5%9APIEWAJ%C4%84CY-OBRUSIK/402842053221824?ref=ts&fref=ts

oraz na spotkania podczas wrocławskiego festiwalu: https://www.facebook.com/events/479413605573707/ i
https://www.facebook.com/events/1613004955620335/ 

Zwiastun filmu: https://vimeo.com/126685477

scenariusz, reżyseria, montaż: Mariusz GRZEGORZEK
zdjęcia: Przemysław BRYNKIEWICZ
scenografia: Natalia GIZA
kostiumy: Matylda LEŚNIKOWSKA
dźwięk: Rafał NOWAK
kier. produkcji: Witold FRANCZAK
występują studenci IV roku Wydziału Aktorskiego: Adrian BUDAKOW, Mikołaj CHROBOCZEK, Marta HERMAN, Sebastian JASNOCH, Michał JÓŹWIK, Alicja JUSZKIEWICZ, Miłosz KARBOWNIK, Karolina KRAWCZYŃSKA, Damian KRET, Sylwia MADEJSKA, Marcin MIODEK, Maciej MISZCZAK, Anna MROZOWSKA, Paulina NADEL, Grzegorz OTRĘBSKI, Mateusz RZEŹNICZAK, Maria SZAFIRSKA, Anita TOMCZAK, Kaja WALDEN, Jędrzej WIELECKI, Barbara WYPYCH