Filip Bajon gościem DKF-u!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
28. 04. 2015. Wydział
Reżyseria

29 kwietnia (środa) po projekcji filmu "Wahadełko" z widzami Kina Szkoły Filmowej spotka się prof. Filip Bajon, reżyser filmu, Dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej naszej Szkoły.

Wahadełko to w żargonie lekarskim nazwa epilepsji. Jej atak można bowiem wywołać, wprawiając w wahadłowy ruch jakiś przedmiot przed oczami chorego. Główny bohater filmu Filipa Bajona, trzydziestokilkuletni Michał, większość czasu spędza w łóżku. Cierpi na padaczkę, depresję oraz inne schorzenia. I on także ma swoje prywatne "wahadełko". Czym ono jest? To jedno z pytań, które stawia widzowi reżyser. Film Bajona to kameralny dramat psychologiczny, tak różny od niektórych jego wcześniejszych produkcji, pełnych rozmachu, zapełnionych tłumem postaci i wydarzeń ("Aria dla atlety", "Wizja lokalna 1901")

Film "Wahadełko" powstał w 1981 roku. W roli głównej - Michała Szmańdy - Janusz Gajos, absolwent Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej. Autorem zdjęć jest Wit Dąbal, muzyki - Zdzisław Szostak - wybitny twórca muzyki filmowej. Film zdobył Złotego Jantara - Nagrodę Główną Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie. Za scenariusz do filmu Filip Bajon został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na tym samym festiwalu nagrodę za najlepszą rolę pierwszoplanową odebrał Janusz Gajos.

Po projekcji z widzami Kina spotka się Filip Bajon. Spotkanie poprowadzi dr Mikołaj Mirowski, historyk. Projekcja rozpoczyna się o godzinie 19, film trwa 55 min.