„Ida” z Oskarem! „Teraz kolej na Was!"
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
23. 02. 2015.
Pozostałe

Oskar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego trafił do twórców „Idy”! Razem ze studentami galę wręczenia statuetek w Szkole oglądał Jarosław Kamiński, montażysta filmu i wykładowca naszej Szkoły.

Transmisję gali z Dolby Theater w Szkole Filmowej w Łodzi oglądali studenci i wykładowcy. To, jak świętowaliśmy w Szkole Filmowej można było usłyszeć na antenie programu 3 Polskiego Radia! Specjalny program z Łodzi prowadził Ryszard „Rico” Jaźwiński. Wiadomość o nagrodzie dla twórców „Idy” euforycznie przyjęli studenci Szkoły, którzy zasypali gratulacjami Jarosława Kamińskiego, montażystę zwycięskiego tytułu – Dziękuję. Teraz kolej na Was! – mówił montażysta. – To była trudna praca przy trudnym filmie. Spodziewaliśmy się, że film będzie miał duże problemy z zainteresowaniem widowni całego świata – jest czarno-biały, kameralny, dotyczy czasów, których już niewielu pamięta. A jednak okazało się, że to działa! To dla mnie jako części jego ekipy bardzo duża radość – mówił Jarosław Kamiński, wykładowca Szkoły.

W imieniu ekipy „Idy” statuetkę z rąk Nicole Kidman odebrał reżyser filmu, Paweł Pawlikowski. - Nie wiem jak się tu dostałem, zrobiłem czarno-biały film o potrzebie spokoju, wycofania się ze świata i kontemplacji. I oto jestem, w tym zgiełku, w centrum światowej uwagi To fantastyczne, życie jest pełne niespodzianek - mówił Pawlikowski podczas swojego półtoraminutowego przemówienia. Polski film pokonał rosyjskiego "Lewiatana", "Timbuktu" z Mauretanii, argentyńskie "Dzikie historie" oraz estońskie "Mandarynki". „Ida” była również nominowana w jednej z najbardziej prestiżowych kategorii Oskarów: za najlepsze zdjęcia. Akademia wyróżniła w ten sposób pracę autorów zdjęć do filmu Pawła Pawlikowskiego: prof. Ryszarda Lenczewskiego, wykładowcy Szkoły i Łukasza Żala, absolwenta naszej Szkoły. Statuetkę w tej kategorii odebrał Emmanuel Lubezki za zdjęcia do filmu „Birdman”, reż. Alejadro Gonzales Innaritu.

„Ida” jest pierwszym polskim filmem, który doczekał się statuetki amerykańskiej akademii w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Dziewięć polskich filmów otrzymało nominacje do nagrody: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1964), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (1967), "Potop" Jerzego Hoffmana (1975), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1976), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1977), "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy (1980), "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy (1982), "Katyń" Andrzeja Wajdy (2008) oraz "W ciemności" Agnieszki Holland (2012). „Ida” jest wyprodukowana przez łódzki Opus Film.

Oscary 2015, lista laureatów:

Najlepszy film: "Birdman", Alejandro G. Iñárritu, John Lesher i James W. Skotchdopole
Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Ida", reż. Paweł Pawlikowski Najlepszy aktor: Eddie Redmayne, "Teoria wszystkiego"
Najlepsza aktorka: Julianne Moore, "Still Alice"
Najlepszy aktor drugoplanowy: J.K Simmons, "Whiplash"
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Patricia Arquette, "Boyhood" Najlepszy reżyser: Alejandro G. Iñárritu, "Birdman"
Najlepszy scenariusz oryginalny: Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. i Armando Bo, "Birdman" Najlepszy scenariusz adaptowany: Graham Moore, "Gra tajemnic" Najlepszy film animowany: "Wielka szóstka", Don Hall, Chris Williams i Roy Conli
Najlepsze kostiumy: Milena Canonero, "The Grand Budapest Hotel" Najlepsza charakteryzacja: Frances Hannon i Mark Coulier, "The Grand Budapest Hotel"
Najlepsze zdjęcia: Emmanuel Lubezki, "Birdman"
Najlepszy montaż: Tom Cross, "Whiplash" Najlepszy utwór: John Stephens i Lonnie Lynn, "Glory" z filmu "Selma"
Najlepsza muzyka: Alexandre Desplat, "The Grand Budapest Hotel" Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: Mat Kirkby i James Lucas, "Rozmowa"
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: Ellen Goosenberg Kent i Dana Perry, "Crisis Hotline: Veterans Press 1"
Najlepszy dokument: Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutzky, "CitizenFour"
Najlepszy dźwięk: Ben Wilkins, Thomas Curley i Craig Mann, "Whiplash"
Najlepszy montaż dźwięku: Alan Robert Murray i Bub Asman, "Snajper"
Najlepsze efekty specjalne: Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter i Scott Fisher, "Interstellar"
Najlepsza scenografia: Adam Stockhausen, Anna Pinnock, "The Grand Budapest Hotel"
Najlepszy animowany film krótkometrażowy: "Feast", Patrick Osborne i Kristina Reed

fot. Michał Siarek