Nasza 7 na Warszawskim Festiwalu Filmowym
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
07. 10. 2019. Wydział
Reżyseria

7 filmów studentów Szkoły Filmowej w Łodzi w programie 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który rozpoczyna się 11 października.

35. Warszawski Festiwal Filmowy

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

NA KRAŃCU MIASTA, reż. Daria Kasperek, zdj. Michał Modlinger
opieka artystyczna: Jolanta Dylewska, Jacek Koprowicz

Najważniejsza droga to droga w głąb - jest to jedyny kierunek. Na krańcu miasta możemy dotrzeć do miejsc, w których nie bywamy na co dzień. Na krańcu miasta jest las. A żeby dojść do jego źródła, trzeba przejść przez najciemniejsze zakamarki.

W sekcji NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

DOG DAYS, reż. Zuzanna Grajcewicz, zdj. Ewa Radzewicz
opieka artystyczna: Andrzej Musiał, Witold Sobociński, Jarosław Kamiński (montażowa)

Czego brakuje w świecie, w którym wyginęły zwierzęta? Bohaterowie filmu prowadzą firmę świadczącą usługi tym, którzy chcą zrekompensować sobie nieobecność zwierząt. Jak się okazuje, relacja człowieka i zwierzęcia jest bardzo złożona. Pośród przyjaźni i przywiązania zawsze jest pewna ilość przemocy, która stara się znaleźć ujście.

DUSZYCZKA, reż. Barbara Rupik
opieka artystyczna: Piotr Dumała, Piotr Milczarek

Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie.

JASKINIA ŻÓŁWI, reż. Klaudia Folga, zdj. Tomasz Wierzbicki
opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek

Obraz jest retrospekcją zdarzeń z dzieciństwa głównej bohaterki – Hani. Dziewczynka przywołuje historię swojej mamy, która wciąga ją w problemy rodzinne. Hania próbuje na zawsze uwolnić się z poczucia winy. Zamykając oczy, stara się zniknąć.

KRZYŻÓWKA, reż. Jan Bujnowski, zdj. Jan Grobliński
opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek, Wojciech Staroń

Krzyżówka – zagadka słowno-literowa. Zazwyczaj celem rozwiązywania krzyżówki jest odgadnięcie hasła składającego się z porozrzucanych po niej, oznaczonych cyframi liter. Starszy mężczyzna rozwiązuje krzyżówkę, w której napotyka różne hasła. Niektóre są łatwiejsze, inne trudniejsze, ale zawsze wiążą się w jakiś sposób z wydarzeniami z jego życia. Czy z pozoru prosta łamigłówka może stać się czymś więcej niż tylko sposobem na zabicie czasu?

ME VOY, reż. Sara Bustamante-Drozdek, zdj. Adam Romanowski
opieka artystyczna: Łukasz Barczyk

Klara i Adrian są parą, wychowują psa, a w wolnym czasie chodzą na imprezy. Mają też ulubiony serial, którego akcja rozgrywa się w fikcyjnym raju. Klara zauważa, że luksusowe życie w telenoweli daje możliwość szczerości i swobodnego wyrażania emocji i uczuć, czego nie ma w normalnym życiu. Kiedy Adrian oświadcza się Klarze w niecodziennych okolicznościach, dziewczyna nie wie, jak sobie z tym poradzić. Zainspirowana telenowelą, próbuje zakończyć związek na różne absurdalne sposoby. Opowieść o młodych ludziach zagubionych we współczesnym świecie, pełnym otaczających ze wszystkich stron bodźców w postaci kolorów i muzyki.

UKĄSZENIE, reż. Helena Oborska, zdj. Tomasz Wierzbicki
opieka artystyczna: Łukasz Barczyk, Jolanta Dylewska (operatorska), Jarosław Kamiński (montażowa)

Zofia wyjeżdża z przyjaciółką Ewą nad morze na "oczyszczenie" do specjalnego ośrodka, położonego na skraju lasu, z dala od cywilizacji. To ma być przyjemny, relaksujący tydzień, ale Zofia zaczyna odczuwać niczym niewyjaśniony niepokój. Jakby coś miało nadejść… Nagle w enklawie pojawia się tajemniczy mężczyzna – Emil – ze swoją narzeczoną. Zofia zna jego twarz i wie, że on musi ją pamiętać. On zaprzecza. Woda pod prysznicem staje się wrząca. Cykady skrzeczą coraz głośniej. Partnerka Emila rani się w stopę. Emil jest blisko i jego obecność staje się nie do zniesienia. Wracają emocje z dawnych lat, zaciera się granica pomiędzy przeszłością i teraźniejszością.

POKAZ SPECJALNY - FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

QUIDQUID LATINE DICTUM SIT, ALTUM VIDETUR, reż. Julia Orlik
opieka artystyczna: Piotr Dumała, Piotr Milczarek

Druciana dziewczyna nie chce już dłużej być z drutu, wyrusza więc w podróż, aby znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

W sekcji NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE zostanie także zaprezentowany film animowany "Deszcz" w reż. naszego absolwenta, uczestnika studiów doktoranckich oraz wykładowcy Katedry Animacji, Piotra Milczarka, wyprodukowany przez FUMI Studio.

DESZCZ, reż. Piotr Milczarek

produkcja: FUMI Studio

Dach biurowca. Do palącego papierosa człowieka skrada się postać, która chce zrobić żart krzykiem i wymachem rąk. Czynem tym przeraża palacza tak bardzo, że ten spada z wieżowca. Spadający budzi zainteresowanie wśród pracowników siedzących za biurkami w dużym, przeszklonym pokoju. Podchodzą do okien. Spadający człowiek budzi również zainteresowanie prezesa, który wybiega z pokoju biurowego trzymając w dłoni pelerynę...

Program 35. Warszawskiego Festiwalu Filmowego