DUSZYCZKA, NIE MASZ DYSTANSU i OVULE w Annecy
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
06. 06. 2019. Wydział
Operatorski

Trzy animacje studentek i jedna naszego wykładowcy w sekcjach konkursowych festiwalu w Annecy.

Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy to najbardziej prestiżowe i najważniejsze wydarzenie w świecie animacji. W tym roku w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dyplomowych aż 3 filmy naszych animatorek.

DUSZYCZKA Barbara Rupik
"Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie."
Scenariusz, reżyseria, animacja i dźwięk: Barbara Rupik
Muzyka: Maurycy Raczyński
Opieka artystyczna: Piotr Dumała i Piotr Milczarek

NIE MASZ DYSTANSU Karina Paciorkowska
Ręcznie rysowana animacja próbująca zadawać pytania na temat miejsca kobiet we współczesnej rzeczywistości. Film inspirowany jest życiem codziennym, wypowiedziami osób publicznych i sposobem, w jaki media mówią o kobietach.
Scenariusz, reżyseria, animacja: Karina Paciorkowska
Opieka artystyczna: Piotr Dumała i Piotr Milczarek

OVULE Natalia Durszewicz
Historia kobiety, której lęki i złudzenia materializują się w postać wszechogarniającej dżungli, która niszczy ją i relację z partnerem. Jest to także próba zanalizowania pojęcia lęku separacyjnego, który głównie objawia się u dzieci. Nieobecność matki czy ojca wzbudza w dziecku dotkniętym tą chorobą strach i niepokój, a wyobraźnia tworzy wiele mrocznych scenariuszy. Z takiego lęku najczęściej się wyrasta, ale są osoby, które zachowują tą traumę w sobie i przekładają ją na swoje późniejsze relacje. Podczas zbyt długiej nieobecności ukochanego kobieta popada w paranoję. Nic nie jest takie, jak się wydaje. Jest obsesyjnie podejrzliwa i zazdrosna, wszędzie węszy spisek, boi się samotności. I z tej samotności rodzą się wizje, szaleństwo i strach zaczynają być materialne. Najgorsze przeczucia realizują się, oplatają ją i zabierają możliwość rozsądnego myślenia, odbierają dystans, duszą. Świat tych wizji jest pełen kolorów, bardziej rzeczywisty i pociągający niż codzienność i ten kontrast ukazuje jak bardzo niebezpieczne są wszelakie schorzenia psychiczne, które doprowadzają do tego, że trudno chorej osobie jest zrozumieć i odróżnić świat realny od tego, który jest wykreowany przez cierpiący umysł.
Scenariusz, reżyseria, animacja, zdjęcia: Natalia Durszewicz
Muzyka: Vlodymyr Antoniv
Opieka artystyczna: Mariusz Wilczyński, Joanna Jasińska-Koronkiewicz

W sekcji konkursowej filmów krótkometrażowych zostanie pokazany także "Deszcz" naszego absolwenta, uczestnika studiów doktoranckich oraz wykładowcy Katedry Animacji, Piotra Milczarka.

DESZCZ Piotr Milczarek
"Dach biurowca. Do palącego papierosa człowieka skrada się postać, która chce zrobić żart krzykiem i wymachem rąk. Czynem tym przeraża palacza tak bardzo, że ten spada z wieżowca. Spadający budzi zainteresowanie wśród pracowników siedzących za biurkami w dużym, przeszklonym pokoju. Podchodzą do okien. Spadający człowiek budzi również zainteresowanie prezesa, który wybiega z pokoju biurowego trzymając w dłoni pelerynę..."
Scenariusz, reżyseria, animacja: Piotr Milczarek

Produkcja: FUMI Studio

Festiwal w Annecy potrwa od 10 do 15 czerwca.

Szczegóły: www.annecy.org

fot. 1 - oficjalna grafika tegorocznego festiwalu w Annecy
fot. 2 - kadr z filmu "Duszyczka"

fot. 3 - kadr z filmu "Nie masz dystansu"
fot. 4 - kadr z filmu "Ovule"
fot. 5 - kadr z filmu "Deszcz"