Robert Więckiewicz naszym gościem!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
12. 03. 2019. Wydział
Aktorski

Łukasz Maciejewski, wykładowca Wydziału Aktorskiego, przyzwyczaił studentów do spotkań z WYJĄTKOWYMI gośćmi. Już 19 marca (wtorek) kolejne z nich. Tym razem w ogniu pytań stanie Robert Więckiewicz!

Ostatni rok należał bez wątpienia do niego! „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „7 uczuć” Marka Koterskiego i „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka to trzy kinowe produkcje, w których można było podziwiać Roberta Więckiewicza na dużym ekranie. Mało? Wystąpił także w dwóch najgłośniejszych serialach ostatniego roku tj. „Ślepnąc od świateł” oraz „1983”.

W jednych grał pierwsze skrzypce, w innych grając rolę drugoplanową potrafił zupełnie przyćmić głównych bohaterów i zaskarbić sobie rzesze fanów! W „Klerze” Wojciecha Smarzowskiego zagrał wiejskiego proboszcza, który sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. W „7 uczuciach” Marka Koterskiego wcielił się w postać Mikiego, brata Adasia Miauczyńskiego. W „Jak pies z kotem” razem z Olgierdem Łukaszewiczem stworzył wzruszające kreacje braci pozostających w skomplikowanych relacjach. W „Ślepnąc od świateł” wykreował hipnotyczną postać gangstera Jacka, a jego sceny dialogowe z Dario (Jan Frycz) stały się po kilku tygodniach od premiery niemalże kultowe. W tym samym czasie wystąpił w pierwszej polskiej produkcji Netflixa „1983”. Dystopijna wizja Polski podzieliła widzów, ale trudno sobie wyobrazić świat „1983” bez postaci wykreowanej przez Więckiewicza - zmęczonego życiem policjanta, który w bezdusznym kraju, próbuje ratować resztki człowieczeństwa.

Robert Więckiewicz urodził się Nowej Rudzie w 1967 roku. Ukończył technikum budowlane w Legnicy. W 1993 został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydziału Aktorskiego z siedzibą we Wrocławiu). W latach 1993–1998 był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, w 1999 został aktorem Teatru Rozmaitości w Warszawie. Jako aktor teatralny debiutował w 1993 w adaptacji "Naszego miasta" Thorntona Wildera. Po 2001 grywał m.in. w spektaklach reżyserowanych przez Agnieszkę Glińską i Krzysztofa Maternę.

W produkcjach filmowych debiutował na początku lat 90. Początkowo grywał role epizodyczne. W 2003 wcielił się w Julka, jedną z głównych postaci czarnej komedii "Ciało". Rok później wystąpił w komedii sensacyjnej "Vinci". W 2007 zagrał główne role w filmach "Świadek koronny" i "Wszystko będzie dobrze". W pierwszym wcielił się w tytułową postać nawróconego gangstera, w drugim w postać wuefisty Andrzeja. Za te role otrzymał nagrodę dla najlepszego pierwszoplanowego aktora na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W kolejnych latach zagrał m.in. w takich nagradzanych i nominowanych do różnych nagród produkcjach jak "Ile waży koń trojański?", "Lejdis", "Dom zły", "Różyczka" i "Pod Mocnym Aniołem". W 2011 został obsadzony jako Leopold Socha, główny bohater "W ciemności" Agnieszki Holland, filmu nominowanego do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W 2013 zagrał natomiast Lecha Wałęsę w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy.