Paszporty POLITYKI: nominowana ANNA KARASIŃSKA
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
07. 01. 2019.
Pozostałe

Absolwentka reżyserii naszej Szkoły nominowana do prestiżowej nagrody kulturalnej w kategorii TEATR.

Ukończyła reżyserię w naszej Szkole. Studiowała również na Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi oraz filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Reżyserka teatralna i dramatopisarka. Jej powstałe w Szkole Filmowej etiudy – "Universal Spring" czy "Obowiązki" zdobywały nagrody na festiwalach. W teatrze zadebiutowała trzy lata temu realizując w TR Warszawa, w ramach konkursu Teren TR spektakl "Ewelina płacze". Kolejne jej przedstawienia to "Drugi spektakl" w poznańskim Teatrze Polskim, "Fantazja" w TR Warszawa i "2118. Karasińska" w Nowym Teatrze w Warszawie. Witold Mrozek nominował Karasińską m.in. za "wrażliwość na aktora i niesamowitą wyobraźnię". Dariusz Kosiński pisał: "W pozornie lekkiej formie podejmuje głęboką refleksję nad sytuacją ludzi jako aktorów w wielkim teatrze świata". Sama na pytanie o to, do czego jest jej potrzebny teatr, odpowiedziała (w Dwutygodnik.com) tak: "Mniej interesuje mnie sztuka, która porusza się w obszarze tzw. uzgodnionej rzeczywistości, choćby podawała nie wiem jak rewolucyjne i mądre treści. Interesuje mnie to, jak uzgodnioną rzeczywistość przekroczyć".

Obok Anny Karasińskiej w kategorii TEATR nominowane są także: Marta Górnika i Weronika Szczawińska.

O nominacjach zdecydowali: Michał Centkowski ("Newsweek"), Łukasz Drewniak (Teatralny.pl), Dariusz Kosiński ("Tygodnik Powszechny"), Monika Kwaśniewska-Mikuła ("Didaskalia"), Witold Mrozek ("Gazeta Wyborcza"), Przemysław Skrzydelski ("Sieci", "Do Rzeczy", TVP Kultura), Jacek Sieradzki ("Dialog"), Izabela Szymańska ("Co Jest Grane 24"), Jacek Wakar (PAP), Kalina Zalewska ("Teatr").

Paszporty Polityki - prestiżowe wyróżnienie pisma przyznawane jest corocznie od 26 lat. Wręczenie nagród za rok 2018 - 8 stycznia 2019.

fot. Małgorzata Szyłak, materiału organizatora Konkursu