Festiwalowe sukcesy filmów szkolnych w 2018 roku
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
18. 12. 2018. Wydział
Reżyseria

Rok 2018 przyniósł szkolnym produkcjom krótkometrażowym wiele sukcesów. Blisko 100 tytułów zostało zaprezentowanych na przeszło 400 festiwalach na całym świecie, zdobywając łącznie blisko 100 nagród!

Od „Cipki” do „Na zdrowie”

W ubiegłym roku rekord obecności na festiwalach wśród wszystkich polskich animacji krótkometrażowych pobiła „Cipka” w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej. Produkcja naszej szkoły została zaprezentowana wówczas podczas 177 wydarzeń filmowych! 2018 rok przyniósł nadal wysokie zainteresowanie animacją, co przełożyło się na pokazy na kolejnych 24 festiwalach filmowych. Tegoroczny fotel szkolnego lidera przejęło jednak „Na zdrowie” Pauliny Ziółkowskiej. Zabawna i urzekająca estetyką animacja z kichnięciem jako punktem wyjścia do krótkiej fabularnej intrygi uwiodła programerów pracujących przy ponad 50 festiwalach filmowych. „Na zdrowie” zdobyło nagrody m.in. podczas Berlinale, Animatora, Dwóch Brzegów. Druga połowa roku to z kolei międzynarodowe sukcesy na festiwalach Animafest Zagrzeb, PRIMANIMA World Festival of First Animations, na międzynarodowym festiwalu filmów szkolnych „Bilbao European School Zinema Festival”, “BogoShorts Festival” w Kolumbii, a w końcu nominacja do prestiżowej “European Animation Awards” w Lille w kategorii “Najlepsza europejska animacja studencka”.

Znakomicie przyjętym festiwalowo filmem stał się również “Inny”. Animacja Marty Magnuskiej o istocie postrzegania figury “obcego” znalazła się na shortliście BAFTA Students Film Awards. Została zaprezentowana w ramach festiwalu Cannes w sekcji „Cinefondation” oraz na równie prestiżowym dla branży animacji Annecy Film Festival. W sumie film został wyświetlony na 35 festiwalach w kraju i za granicą.

Do animacji podbijających festiwalowe selekcje należy zaliczyć także “Kwadraturę koła”. Film Karoliny Specht będący abstrakcyjną opowieścią o pewnym niemożliwym uczuciu został zaprezentowany na 25 festiwalach filmowych, zdobywając m.in. Grand Prix festiwalu “Animator” w Poznanium oraz wyróżnienie na “Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja”. Warto również wspomnieć, że aż 16 ze wspomnianych pokazów odbyło się na międzynarodowych festiwalach z prestiżowym Annecy na czele. Górną część stawki kończy „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej z 14 festiwalowymi pokazami na swoim koncie.

„Drżenia” na czele etiud fabularnych, „Siostry” najczęściej nagradzanym dokumentem

W świecie etiud fabularnych rok 2018 należał do „Drżeń”. Film Dawida Bodzaka opowiada o młodym bohaterze w okresie dojrzewania, którego świat wypełniony jest trudną do jednoznacznego zdefiniowania tajemnicą. „Drżenia” zostały zaprezentowane na 31 festiwalach na każdym kontynencie. Wśród największych międzynarodowych sukcesów etiudy wymienić można m.in. Grand Prix na festiwalu Clermont-Ferrand, wygraną na festiwalu IndieLisboa w konkursie filmów studenckich, nagrodę na Valladolid Film Festival, Grand Prix podczas Guanajuato Film Festiwal czy główną nagrodę na Kaohsiung Film Festiwal na Tajwanie.

Dużym zainteresowaniem festiwalowych programerów cieszyła się także etiuda Emi Buchwald „Heimat”. Punktem wyjścia do fabularnej intrygi jest tutaj spotkanie na komisariacie, w którym dorosłe dzieci zeznają przeciwko mężczyźnie, który pobił ich ojca. „Heimat” został zaprezentowany na 25 festiwalach filmowych, zdobywając m.in. nagrodę dziennikarzy na festiwalu "Młodzi i film", drugą nagrodę na Short Waves. Pojawił się także na wielu międzynarodowych festiwalach m.in. „New Directors New Films Fest” w Portugalii, Milano Film Festival czy Jagran Film Festiwal w New Delhi.

Najczęściej nagradzanym szkolnym dokumentem 2018 roku są natomiast „Siostry” w reżyserii Michała Hytrosia, których akcja toczy się w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce. Bohaterki - siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają widzów w świat za murem, opowiadają o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują klasztorny świat ze wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny. Film podbił serca widzów, krytyków i jurorów na całym świecie. Zaprezentowany został na przeszło 30 festiwalach, zdobywając Srebrnego Smoka w konkursie międzynarodowym podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodę specjalną na festiwalu „Młodzi i film”, nagrodę na festiwalu „Dwa Brzegi”, Bytom Film Festiwal czy nagrodę w kategorii „Mistrzowie obserwacji” na Lubelskim Festiwalu Filmowym.