Gotowość, by wywrócić wszystko do góry nogami
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
29. 01. 2014.
Pozostałe

Studenci i absolwenci! Czeka na Was piąta edycja MIDPOINT - od tego roku także dla fabularnych projektów animowanych. Projekty filmów fabularnych 30- lub 90-minut można składać do 17 marca.

Program Midpoint jest sponsorowany przez program EU Media, a pilotuje go FAMU, czyli Czeska Szkoła Filmowa. Biorą w nim udział szkoły filmowe z Bratysławy, Budapesztu, Bukaresztu, DffB z Berlina oraz Szkoła Filmowa w Łodzi. Sprawy programowe prowadzi  prof. Andrzej Mellin, a sprawy organizacyjne pełnomocnik rektora ds. kontaktów zagranicznych Krzysztof  Brzezowski.

Program jest adresowany do studentów oraz absolwentów szkół filmowych, którzy pracują nad projektami filmów fabularnych 30 lub 90 min, a do każdego projektu przypisane są dwie lub trzy osoby: scenarzysta i reżyser - jeśli nie jest autorem tekstu - oraz producent. Zaproszone projekty wezmą udział w dwóch warsztatach: pierwszy w czerwcu, a drugi w końcu sierpnia 2014 r.
Od tego roku są przyjmowane także fabularne projekty animowane,  w dwóch osobnych kategoriach:
- projekty 30 minutowe,
- projekty filmów pełnometrażowych.

Aplikacje należy składać:
http://midpoint-center.eu/page.php?page=7

Andrzej Mellin: - Osobiście, współpracując z MIDPOINTEM od czterech lat, uważam, że jest to bardzo dobrze pomyślany program, bardzo inspirujący i dający rzeczywistą szansę "popchnięcia" scenariusza do przodu. Gwarancją jest FAMU, które zawsze miało mocny scenariusz, a czego dowodem są czeskie filmy, oraz  lista tutorów: Brendan Ward, Milena Jelinek, Martin Daniel, Jan Fleischer, Csaba Bollok, Sibylle Kurz, Pavel Jech i Marek Pavel.

W 2013 r. Justyna Tafel i Radosława Bardes z projektem pełnometrażowego filmu "Kobieta na szczycie" ukończyły program MIDPOINT i zdobyły nagrodę - stypendium The Mediterranean Film Institute (MFI) na rok 2014. Stypendium obejmuje development scenariusza pod okiem uznanych profesjonalistów przez sześć miesięcy styppendium, w tym trzy tygodnie sesji stacjonarnych na wyspach u wybrzeża Grecji. Nagroda została przyznana w uznaniu pracy uczestniczek podczas warsztatów MIDPOINT Central European Script Center. Projekt pełnometrażowego debiutu fabularnego jest oparty na biografii słynnej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz.

 Justyna Tafel jest studentką reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, a Radosława Bardes absolwentką Kursu Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy.

Justyna Tafel: - Składając na MIDPOINT projekt pełnometrażowego debiutu na etapie pierwszego treatmentu sądziłam, że będę kończyć udział w programie trzymając w ręku pierwszy draft scenariusza. Pół roku pracy pod okiem tutorów z MIDPOINT'u pozwoliło mi  napisać dwie kolejne, zupełnie różne wersje treatmentu, czyli dwukrotnie z moją producentką zobaczyłyśmy nasz projekt w nowym świetle. To doświadczenie jest bezcenne, kiedy teraz zaczynam pisać scenariusz, ale też kiedy opowiadamy na pitchingach, o co nam chodzi. Znamy ten projekt na wylot i dużo lepiej wiemy, jakie są jego mocne i słabe strony oraz czego chcemy. Myślę, że MIDPOINT dał mi tę elastyczność i otwarcie się na dyskusję oraz gotowość wywracania wszystkiego do góry nogami po to, żeby dokopać się w końcu do sedna. Oczywiście, wspomnienia z imprez w domkach nad rzeką też są bezcenne.  


Radka Bardes: - Na warsztat zgłosiłam się jako producent kreatywny wraz ze scenarzystką Justyną Tafel, z którą współpracujemy przy projekcie "Kobieta na szczycie". Nasz film fabularny był na bardzo wczesnym etapie developmentu, czyli pracy nad pierwszym draftem treatmentu. Trzymiesięczny program szkolenia obejmuje dwa warsztaty wyjazdowe i dwie sesje on - line. Warsztaty wyjazdowe odbywają się na Słowacji i w Czechach i są bardzo intensywnym przeżyciem. Polegają na międzynarodowej pracy zespołowej nad projektami - każdy zespół prowadzony przez profesjonalnego script doctora - a także na inspirujących kursach mistrzowskich prowadzonych przez renomowanych reżyserów i innych profesjonalistów filmowych. Po zakończeniu Workshopu nr 2, wszystkie projekty były prezentowane na panelu pitching, w obecności członków międzynarodowych programów partnerskich i instytucji filmowych oraz producentów. Prezentacja "Kobiety na szczycie" okazała się wielkim sukcesem. Wygrałyśmy nagrodę – stypendium The Mediterranean Film Institute - dzięki której w 2014 roku będziemy uczestniczyć w zaawansowanych warsztatach dla producentów i scenarzystów MFI w Grecji.

W pierwszej edycji w programie Midpoint 2010 uczestniczyli Matej Bobrik i Filip Gieldon ze Szkoły Filmowej w Łodzi. 

Filip Gieldon: - Miałem szczęście, że razem z moim producentem dostałem się jako jedyny uczestnik z projektem pełnometrażowym w warsztatach. Przez dwa tygodnie spędzone w Teplicach i Pradze nauczyciele, reżyserzy, producenci i scenariopisarze uczyli nas, jak poprowadzić dramaturgię scenariuszową, współpracować z ekipą przed zakończeniem tekstu, wykonać pitch i sprzedać film. W tym samym czasie mieliśmy możliwość zobaczenia dwóch festiwali filmowych, spotkania wielu innych studentów filmowych i dobrze się bawić. Bardzo zachęcam innych studentów naszej szkoły do wzięcia udziału w tych warsztatach.


W trzeciej edycji w 2012 uczestniczyli Grzegorz Dębowski i Piotr Złotorowicz. - Na warsztatach Midpoint doprowadziłem projekt mojego pełnego metrażu ze stadium pierwszego treatmentu do step outline – mówi Piotr Złotorowicz. - Dzięki podziałowi na małe grupy praca w ich obrębie może być intensywniejsza. Największy nacisk położony jest na rozwój tekstu, ale oprócz tego są też organizowane spotkania dotyczące innych problemów takich jak: pozyskiwanie funduszy, promocja, strategia festiwalowa itd. Również zajęcia, które pierwotnie przeznaczone były dla producentów, okazały się przydatne, bo w ich obrębie wreszcie trochę zrozumiałem, czym jest synopsis, treatment, logline, director note, step outline, director statement, producers note oraz czym różni się treatment, który służy nam do pracy, od tego, który pokazujemy na piczingach. Poza tym warsztaty to nie tylko rozwijanie projektu, ale wspaniała okazja do spotkania z współuczestnikami.


W czwartej edycji w 2013 r. brali udział Tomasz Jeziorski i Dariusz Dużyński z projektem 30 min, Justyna Tafel i Radka Bardes z pełnym metrażem oraz Stefan Łazarski, który w grudniu wziął udział w organizowanym przez Midpoint warsztacie montażowym.