O Januszu Morgensternie. Będą RZODKIEWKI!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
11. 10. 2018.
Pozostałe

We wrześniu – Haifa, w październiku – Łódź. O Januszu Morgensternie rozmawiać będziemy w naszej Szkole. I niezwykłe projekcje – wśród nich "Rzodkiewki" - film dyplomowy reżysera.

18 października zapraszamy na godzinę 17.00 do Kina Szkoły Filmowej w Łodzi (I piętro Rektoratu). Zaplanowaliśmy projekcję filmu dyplomowego Janusza Morgensterna – „Rzodkiewki” (17 min, 1954 rok). Po niej projekcje czterech krótkometrażowych filmów dokumentalnych inspirowanych życiem i twórczością Janusza Morgensterna zrealizowanych przez studentów naszej Szkoły oraz szkół filmowych z Izraela: Tel Aviv University, Sapir College, Bezalel Academy of Arts and Design:

"Życie raz jeszcze" Mya Kaplan – reżyser, Mateusz Czuchnowski - operator, Magdalena Pospieszyńska – producent
"Wariacje na temat Żółtego szalika" Nestor Cheishvili – reżyser, Jan Grobliński - operator, Alicja Starkowska – producent
"Delikatne niebo" Maggie Basilia – reżyser, Vladislav Pogorely - operator, Karolina Misiorowska i Mikołaj Krajewski - producenci
"Dom wspomnień" Efrim Graboy – reżyser, Michał Modlinger - operator, Malwina Kurzak i Michał Fronc – producent

Filmy te powstały jako efekt programu "Inspired by Kuba Following the vision of Janusz Morgenstern" zainicjowanego przez izraelską Docuvillage zajmującą się realizacją i promocją filmów dokumentalnych w Izraelu. Projekcja tych filmów odbyła się we wrześniu podczas Haifa Film Festival – teraz czas na projekcję w Kinie Szkoły, której Janusz Morgenstern był absolwentem.

Janusz "Kuba" Morgenstern był reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym; absolwentem Wydziału Reżyserii naszej Szkoły. Współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmach: "Kanał", "Lotna", "Popiół i diament". Debiutował znakomitym "Do widzenia, do jutra..." w 1960 roku. Autor współczesnych dramatów psychologicznych, filmów wojennych a także seriali telewizyjnych ("Polskie drogi", wspólnie z Andrzejem Konicem - "Stawka większa niż życie"). W jego filmografii m.in. "Jowita" (1967), "Trzeba zabić tę miłość" (1972), "Mniejsze zło" (1980), "Żółty szalik" (2000).

Po pokazie w Kinie Szkoły zapraszamy na poczęstunek i lampkę wina.