Haifa / wspominamy Janusza Morgensterna
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
26. 09. 2018.
Pozostałe

Na Haifa International Film Festival zaprezentowaliśmy efekt warsztatów "Inspired by Kuba Following the vision of Janusz Morgenstern", w którym nasza Szkoła wzięła udział.

Program "Inspired by Kuba Following the vision of Janusz Morgenstern" został zainicjowany przez izraelską Docuvillage zajmującą się realizacją i promocją filmów dokumentalnych w Izraelu. Wzięli w nim udział studenci ze szkół filmowych z Izraela oraz z naszej Szkoły. Studenci podzieleni na 4 zespoły zrealizowali 4 krótkie filmy dokumentalne inspirowane życiem i twórczością Janusza Morgensterna.

Gościem Festiwalu jest Krystyna Morgenstern, żona Janusza Morgensterna. Naszą Szkołę reprezentuje Marcin Malatyński, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej, Dagna Kidoń z Biura Współpracy Międzynarodowej oraz nasi studenci - kierownicy produkcji: Malwina Kurzak, Magdalena Pospieszyńska, Alicja Starkowska, Karolina Misiorowska, Mikołaj Krajewski i Michał Fronc oraz operator Michał Modlinger.

Janusz "Kuba" Morgenstern był reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym; absolwentem Wydziału Reżyserii naszej Szkoły. Współpracował z Andrzejem Wajdą przy filmach: "Kanał", "Lotna", "Popiół i diament". Debiutował znakomitym "Do widzenia, do jutra..." w 1960 roku. Autor współczesnych dramatów psychologicznych, filmów wojennych a także seriali telewizyjnych ("Polskie drogi", wspólnie z Andrzejem Konicem - "Stawka większa niż życie"). W jego filmografii m.in. "Jowita" (1967), "Trzeba zabić tę miłość" (1972), "Mniejsze zło" (1980), "Żółty szalik" (2000).

W ramach programu powstały etiudy (w albumie plakaty do filmów) "Życie raz jeszcze" Mya Kaplan – reżyser, Mateusz Czuchnowski - operator, Magdalena Pospieszyńska – producent

"Wariacje na temat Żółtego szalika" Nestor Cheishvili – reżyser, Jan Grobliński - operator, Alicja Starkowska – producent

"Delikatne niebo" Maggie Basilia – reżyser, Vladislav Pogorely - operator, Karolina Misiorowska i Mikołaj Krajewski - producenci

"Dom wspomnień" Efrim Graboy – reżyser, Michał Modlinger - operator, Malwina Kurzak i Michał Fronc – producent