58. KFF - Srebrny Smok dla Michała Hytrosia
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
02. 06. 2018.
Pozostałe

2 czerwca zakończył się 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Srebrny Smok dla Michała Hytrosia, ale nie tylko. Zobacz, co nas cieszy w werdykcie.

AKTUALIZACJA

Znamy werdykt! A w nim nasze szkolne akcenty. Gratulujemy naszym studentom i absolwentom:

Srebrny Smok za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny w Konkursie Międzynarodowym - nasz student Michał Hytroś za film "Siostry". Film otrzymał także wyróżnienie honorowe w Konkursie polskim.

O filmie: Za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce - klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr - średnia wieku 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Nasze bohaterki - siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w świat za murem, opowiadają o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują nam świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.

Srebrny Róg za najlepszy pełnometrażowy film w Międzynarodowym konkursie dokumentalnym oraz Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie polskim - nasza absolwentka Marta Prus za film "Over the Limit".

Nagroda pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia ufundowana przez Coloroffon Film – Adam Suzin za film "Over the Limit".

Złotego Lajkonika w Konkursie polskim otrzymał film “Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka - absolwenta naszego Wydziału Aktorskiego. 

----------------------------------------------------------------------

W programie 58. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie zabraknie filmów, za którymi stoją ludzie związani ze Szkołą Filmową w Łodzi. W prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym zobaczymy "Siostry" Michała Hytrosia (zdjęcia: Janusz Szymański, opieka artystyczna: Grażyna Kędzielawska, Dorota Wardęszkiewicz i Jacek Bławut) oraz "Over the Limit" naszej absolwentki - Marty Prus (opieka artystyczna: Leszek Dawid, produkcja: Telemark), która znalazła się na prestiżowej liście magazynu Variety 10 europejskich talentów, których karierę należy śledzić – "10 Europeans to Watch 2018". Dokument Marty to portret rosyjskiej gimnastyczki, Margarity Mamun, która w drodze po olimpijskie laury musi zmierzyć się nie tylko z rywalkami, ale także z własnymi ograniczeniami.

W Konkursie Polskim - dokumenty - "Gość"- dokument absolwenta Wydziału Operatorskiego - Sebastiana Webera, wyprodukowany w Studiu Munka (opieka nad filmem: Jacek Bławut), "Miłość bezwarunkowa" Rafała Łysaka (opieka artystyczna - Jacek Bławut i Katarzyna Boniecka) - absolwenta Wydziału Aktorskiego naszej Szkoły, który tym razem - również po drugiej stronie kamery oraz “Notatki z życia. Edward Żebrowski”- film Marii Zmarz-Koczanowicz, wykładowcy Wydziału Reżyserii naszej Szkoły. Wśród fabuł, w tym samym Konkursie, filmy naszych studentów i absolwentów -"Wakacje" Flipa Bojarskiego (zdjęcia: Tomasz Wierzbicki, opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek), "Drżenia" Dawida Bodzaka (zdjęcia: Adam Suzin, opieka artystyczna: Łukasz Barczyk, Jolanta Dylewska, Jarosław Kamiński), "Operacja” w reżyserii Mohammeda Almughanniego (zdjęcia: Michał Modlinger, opieka: Robert Gliński, Jolanta Dylewska), "Play", reż. Piotr Sułkowski (zdjęcia: Remigiusz Wojaczek, opieka nad filmem: Jacek Bławut) i "Szczęście" w reż. Macieja Buchwalda (zdjęcia: Tomasz Gajewski, opieka artystyczna: Filip Bajon). Animacje reprezentował będzie "Inny" Marty Magnuskiej (opieka artystyczna: Mariusz Wilczyński i Joanna Jasińska-Koronkiewicz" i "Na zdrowie!" Pauliny Ziółkowskiej (opieka: Piotr Dumała, Piotr Milczarek).

W sekcji Panorama: "Czary mary mama" Anny Pawluczuk (zdjęcia: Piotr Żurawski, opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek, Witold Sobociński, Andrzej Musiał), "Saszka" Katarzyny Lesisz (zdjęcia: Michał Dymek, opieka: Filip Bajon, Jolanta Dylewska), "Tsantsa" Robina Lipo (zdjęcia: Krzysztof Franciszek Globisz, opieka: Jan Jakub Kolski, Piotr Wojtowicz). Na targach KFF Market -
"Tsantsa" Robina Lipo, "Proszę o ciszę" Eri Mizutani (zdjęcia: Alicia Devaux, opieka artystyczna: Jacek Bławut, Andrzej Sapija), "Siostry" Michała Hytrosia, "Inny" Marty Magnuskiej i "Fascinatrix" Justyny Mytnik (zdjęcia: Maciej Twardowski , opieka: Jan Jakub Kolski, Jacek Bławut).

Pełen program Festiwalu na http://www.krakowfilmfestival.pl


Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 27 maja – 3 czerwca 2018 roku.