Ewa Braun zaprasza: Odtwarzanie minionych światów
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
09. 01. 2018.
Pozostałe

16 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Kinematografii - wernisaż wystawy „Odtwarzanie minionych światów” Ewy Braun.

- Większość filmów, przy których pracowałam, to były tzw. „filmy z epoki”, w których oprawa scenograficzna stanowiła istotną rolę - mówi Ewa Braun, wybitna projektantka filmowych wnętrz i kostiumów, scenografka, wykładowca naszej Szkoły - Pełniąc obowiązki dekoratora wnętrz, musiałam się zmierzyć z różnorodnością wyzwań, od wykreowania przekonującej wizji rzymskiej uczty w domu patrycjusza, realiów życia ostatnich Jagiellonów, czy dworskich i mieszczańskich salonów aż do odtworzenia trudnej rzeczywistości okupacyjnej czy peerelowskiej. Doświadczenia te nauczyły mnie, że wyposażyć wnętrza zgodnie z potrzebami scenariusza to nie wszystko. Prawdziwym twórczym wkładem jest nadanie wnętrzom wyrazistego i indywidualnego charakteru.

Wystawa, którą zobaczymy w Muzeum Kinematografii, została przygotowana w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, jej projektantką jest Agata Zalewska. Prezentacja fotogramów z wybranych filmów, do których Ewa Braun tworzyła dekoracje, była częścią Prologu Festiwalu Scenografii i Kostiumów „SCENA W BUDOWIE”.

Po wernisażu projekcja filmu "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" w reżyserii Janusza Majewskiego, w którym Ewa Braun była dekoratorem wnętrz. Film zostanie pokazany z taśmy 35 mm.

Ewa Braun jest wykładowcą naszej Szkoły, corocznie zaprasza studentów wszystkich kierunków do udziału w unikatowych, trwających tydzień, warsztatach scenograficzno-kostiumowo-charakteryzatorskich. Pod jej opieką artystyczną powstało ponad 100 etiud studenckich, w których istotne jest przybliżenie zagadnień tworzenia przestrzeni scenograficznej i wizerunku postaci. Jest absolwentką Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Oscara za dekorację wnętrz do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Członek przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Filmowej w Los Angeles. Nagrodzona Brązowymi Lwami za film „Cudowne Dziecko” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Pracowała przy realizacji około 60 filmów fabularnych i  wieloodcinkowych filmów telewizyjnych w charakterze kostiumografa, dekoratora wnętrz i scenografa. Współpracowała z wybitnymi reżyserami polskimi i zagranicznymi, takimi jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Wojciech Jerzy Has, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Steven Spielberg, Costa Gavras, Volker Schlöndorff.

Więcej na www Muzeum Kinematografii: http://kinomuzeum.pl/?p=319229

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/564805390522439/