WIEŻA. JASNY DZIEŃ. filmem otwarcia FKE Cinergia!
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
07. 11. 2017. Wydział
Reżyseria

Pełnometrażowy debiut Jagody Szelc 23 listopada zainauguruje 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN CINERGIA. Będzie to jednocześnie pierwszy pokaz filmu "Wieża. Jasny dzień." w Łodzi.

Po raz pierwszy w Łodzi! "Wieża. Jasny dzień." Jagody Szelc - zbierający znakomite recenzje, nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni debiut studentki reżyserii naszej Szkoły, otworzy 22. edycję najstarszego łódzkiego Festiwalu filmowego, dedykowanego w całości kinu Starego Kontynentu. Uroczyste otwarcie Festiwalu 23 listopada (czwartek) o godz. 20.30 w Kinie Helios Sukcesja. 

"Wieża. Jasny dzień" to prawdziwe objawienie. Nie podejrzewam, żebym zobaczył tu coś lepszego" pisał po projekcji filmu w Gdyni w Gazecie Wyborczej Paweł Felis. "Szelc, (aż trudno uwierzyć, że ten film zrobiła studentka, bo jeszcze nie absolwentka reżyserii!) ze skrawków rzeczywistości, z realnych wydarzeń, buduje kino przesiąknięte tajemnicą. A to nie lada umiejętność" - mówiła dla TVN24 Justyna Kobus. W relacjach Tadeusza Sobolewskiego czytaliśmy: "Objawieniem początku 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni jest debiut "Wieża. Jasny dzień." Jagody Szelc". Po takich recenzjach, co naturalne, oczekiwania rosły, by w końcu - w dniu zamknięcia - zostać zaspokojone. Bo oto wielki sukces - Jagoda Szelc odebrała nagrodę za debiut reżyserski i za najlepszy scenariusz!

Opiekunem artystycznym debiutu Jagody Szelc jest Mariusz Grzegorzek, Rektor Szkoły Filmowej. Film wyprodukowało Studio Filmowe INDEKS, którego ideą jest ułatwienie zawodowego startu najbardziej utalentowanym studentom i absolwentom Uczelni. Studio założone zostało w 1990 roku z inicjatywy Wojciecha Jerzego Hasa, wybitnego reżysera filmowego, wykładowcy i późniejszego Rektora Uczelni, dziś nosi jego imię.

W obsadzie filmu Jagody Szelc: Anna Krotoska, Małgosia Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz –Kwietniewska, Anna Zubrzycki, Rafał Cieluch, Rafał Kwietniewski, Laila Hennessy, Ida Kwietniewska, Igor Kwietniewski. Zdjęcia do filmu zrealizował Przemysław Brynkiewicz, absolwent Wydziału Operatorskiego naszej Szkoły, za scenografię odpowiada Natalia Giza. Produkcja filmu: Studio Filmowe Indeks, producent: Marcin Malatyński, koproducenci: Szkoła Filmowa w Łodzi, Centrala, Dreamsound, Heliograf, EBH. Produkcja filmu dofinansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Wieża. Jasny dzień." otworzy FKE ORLEN CINERGIA, w którego programie w tym roku blisko 150 projekcji. Widzowie zobaczą nagradzane na światowej klasy festiwalach, oczekiwane przez widzów filmy, które w polskiej dystrybucji pojawiają się za kilka miesięcy („W ułamku sekundy” Fatiha Akina, „120 uderzeń serca” Robina Campillo, „Jeszcze nie koniec” Xaviera Legranda), jak i dokonania nadwiślańskich filmowców, o których już jest bardzo głośno („Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, „Atak paniki” Pawła Maślony czy „Cicha noc” Piotra Domalewskiego”). Twórcy rywalizować będą w dwóch konkursach: Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich i Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich. Panorama podzielona została na trzy bloki: Festiwalowe Przeboje, Mistrzowie, Odkrycia. W pierwszej znalazły się produkcje, o których pisze się na całym świecie, m.in. „Foxtrot” Samuela Maoza, „Barbara” Mathieu Amalrica czy „Księżyc Jowisza” Kornela Mundruczo. W sekcji poświęconej mistrzom najnowsze dokonania Claire Denis, Fatiha Akina czy Emira Kusturicy. Natomiast wśród odkryć znalazły się filmy z Włoch („Nierozłączne” Edoardo De Angelisa), Wielkiej Brytanii („Nie jestem czarownicą” Rungano Nyoni) czy Ukrainy („Black Level” Walentyna Wasjanowicza). Filmem Zamknięcia Festiwalu będzie „Happy End” Michaela Haneke. 

22. Forum Kina Europejskiego ORLEN CINERGIA potrwa od 23 listopada do 2 grudnia. Projekcje odbywać się będą w Kinie Charlie i Kinie Helios Sukcesja. Program Festiwalu na stronie www.cinergiafestival.pl