Sławomir Idziak i cały film - w jednym samochodzie
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
30. 05. 2017. Wydział
Operatorski

W Szkole zaparkował CINEBUS - stworzone z pomysłu Sławomira Idziaka mobilne studio filmowe. Jak zrobić film w jednym samochodzie...?

Absolwent naszej Szkoły, wybitny autor zdjęć filmowych, Sławomir Idziak przyjechał na dwudniowe warsztaty w Szkole Filmowej. Razem z nim przyjechał CINEBUS - unikatowy pojazd stanowiący mobilne studio filmowe. W autobusie o długości niespełna 13 metrów znajdują się: studio, sala do montażu na planie, czy cyfrowej postprodukcji - tworzenia animacji i efektów specjalnych. Umiejscowiony przy lewej burcie autobusu namiot pełni funkcję sali projekcyjnej, wykładowej i prezentacyjnej. CINEBUS daje twórcy pełną niezależność i pozwala realizować filmy w dowolnym miejscu, bez potrzeby angażowania olbrzymiej i co ważne - kosztochłonnej - ekipy, sprzętu, technologii. CINEBUS jest samowystarczalny. Jak mówił Sławomir Idziak, pojazd jest skrojony przede wszystkim na potrzeby młodych, debiutujących twórców rozpoczynających swoją drogę zawodową.

Nie tylko CINEBUS - Sławomir Idziak opowiadał również twórcom o pracy z Krzysztofem Kieślowskim, na podstawie filmu "Niebieski" mówił o dramaturgii wizualnej, dzielił się ze studentami swoimi doświadczeniami z planów filmowych; a to unikatowa lekcja - przypomnijmy - Idziak współpracował z m.in. z Jerzym Kawalerowiczem, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim; pracował również w USA - za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta nominowany był do Oscara, był także autorem zdjęć m.in. do "Króla Artura" (reż. Antoine Fuqua) czy filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" (David Yates).

Zobacz krótką prezentację Cinebusu: https://www.youtube.com/watch?v=VFiaYP4amK0

fot. Filip Szkopiński