W Kinie - radość. Na ekranie - laureaci FST
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
13. 05. 2017. Wydział
Aktorski

Festiwal Szkół Teatralnych to, oprócz spektakli, świetna okazja do wspomnień. W ramach cyklu "Laureaci FST na wielkim ekranie" wspominali: Agnieszka Żulewska, Filip Pławiak i Kinga Preis.

Pierwszym gościem była absolwentka naszej szkoły, która w 2010 roku zdobyła Nagrodę za Najbardziej Elektryzującą Rolę Żeńską, czyli Agnieszka Żulewska. Po projekcji filmu „Demon” Marcina Wrony, publiczności zgromadzonej w Kinie 3D Wytwórnia opowiedziała o czasach studenckich, wyborze drogi zawodowej i współpracy z reżyserami. Pytana o FST odpowiadała, że po dziś dzień wspomina ten festiwal jako bardzo energetyczny, dający dobry start do dalszych działań. A dlaczego wybrała zawód aktorki? Bo przedłuża dzieciństwo, jest wieczną przygodą i daje wolność.

Kolejnego dnia widzowie zgromadzeni w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi obejrzeli „Czerwonego pająka”, w reżyserii Marcina Koszałki. Po projekcji filmu na miejscu honorowym zasiadł Filip Pławiak, nasz absolwent, laureat Nagrody Opus Film za rolę w spektaklu „Z Różewicza dyplom” w 2012 roku. Jak się okazało, nasz rozmówca o mały włos zostałby informatykiem (!) Po nieudanych przesłuchaniach do szkół teatralnych w Krakowie i Wrocławiu podjął – jakże mądrą decyzję – o spróbowaniu swoich sił na egzaminach do Szkoły Filmowej. Jak widać, był to trafiony pomysł.

Gościem ostatniego spotkania była Kinga Preis, laureatka Nagrody Głównej 14. Festiwalu Szkół Teatralnych, nagrodzona za rolę Mamy w spektaklu „Królik Królik”. Mówiąc o swoim stosunku do zawodu aktora i pracy w teatrze podkreślała, że szeroka wiedza o otaczającym świecie sprzyja tworzeniu własnej interpretacji postaci a spektakl to spotkanie z ciekawym człowiekiem; a tym człowiekiem powinna być kreowana postać.

Spotkania w ramach cyklu Laureaci FST na wielkim ekranie odbyły się w Kinie 3D Wytwórnia oraz Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi.

fot.Filip Szkopiński