SZTUKA/NEUROLOGIA/GENETYKA/ POLITYKA
Wszystkie newsy
ENGLISH
1
22. 02. 2017.
Pozostałe

NORMAN LETO i jego "PHOTON" 23 lutego (czwartek) w Kinie Szkoły Filmowej w Łodzi - pokaz specjalny filmu z udziałem twórcy. Wstęp wolny.

Normal Leto,  jeden z najciekawszych młodych artystów, pisarz, artysta, samouk z dziedziny wideo i nowych mediów. Przyjął zaproszenie dr Anny Leśniewskiej, wykładowcy naszej Szkoły. W Kinie Szkoły pokaże "Photon" - pełnometrażowy film rozgrywający się na pograniczu kinematograficznej inscenizacji i cyfrowej symulacji. Fabuła splata się z naukowymi dociekaniami, sztuka przenika się z fizyką kwantową i astronomią, a genetyka z socjologicznymi rozważaniami niepokojąco naruszającymi granice politycznej poprawności.

W 2010 roku Normal Leto opublikował powieść filozoficzną "Sailor" częściowo autobiograficzną, w niecodzienny sposób pokazującą rozwój indywidualnej jednostki na tle ewolucyjnego rozkwitu nowych mediów i technologii w sztuce, nie wyłączając gier video. Na jej podstawie artysta nakręcił film, który został przyjęty na 10 międzynarodowym festiwalu Era Nowe Horyzonty, w prasie brytyjskiej został określony jako "najlepszy i najbardziej zaskakujący niezależny debiut festiwalu.

"Photon" to następny pełnometrażowy fabularny projekt artysty, nad którym rozpoczął pracę w 2012 roku. Wykorzystując cyfrowe media uważnie przygląda się człowieczeństwu z perspektywy nauk ścisłych: neurologii, biochemii, fizyki cząstek elementarnych, astronomii. Sztuka, jak i zjawiska dziejące się wokół nas, nie traktuje oddzielnie, ale jako obszar wspólny: miko i makro. Film wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom, gdyż łączy w nim konwencję kina fabularnego z formułą wykładu naukowego i formalnego eksperymentu.

Prace Normana Leto znajdują się w kolekcjach m.in.: CSW Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK).

Na wydarzenie w Kinie wstęp jest wolny - ZAPRASZAMY!